Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na porážku nepomýšlí. Le Penová před trhovci burcovala voliče a řekla, že zvítězí

Na porážku nepomýšlí. Le Penová před trhovci burcovala voliče a řekla, že zvítězí

Finalistka francouzských prezidentských voleb Marine Le Penová je přesvědčená, že se jí podaří získat deset procentních bodů, které podle anket potřebuje k vítězství v rozhodujícím druhém kole hlasování v květnu. Podle průzkumů veřejného mínění v tomto okamžiku Le Penová může počítat s podporou 40 procent hlasujících, zatímco jejímu soupeři, centristovi Emmanuelu Macronovi průzkumy slibují zhruba 60 procent.

„Deset bodů, věřte mi, to se dá uskutečnit. Můžeme zvítězit a řeknu vám i více: my zvítězíme!“ citovala dnes Le Penovou agentura AFP. Podle političky bude druhé kolo jakýmsi referendem, ve kterém si Francouzi budou muset vybrat „mezi Francií a něčím jiným - zmizením, rozředěním Francie“.

Le Penová vyrazila v rámci své kampaně na tržnici na pařížském předměstí. Před producenty masa a sýrů prohlásila, že je stoupenkyní regulace, zatímco Macron prosazuje „naprostou deregulaci“.

Francouzská média dnes Macrona kritizují za to, že přenechává iniciativu Le Penové, která od první minuty po prvním kole operuje v terénu, aby získala hlasy zklamaných voličů z nedělního hlasování. Macronovi se vyčítá, že prvenství v prvním kole oslavoval pompézně v pařížském baru, kde si mohou dovolit utrácet jen lidé s opravdu vysokými příjmy. Podle ekonomického deníku Les Echos se liberální politik do kampaně před rozhodujícím duelem ještě nepustil, což je prý chybný začátek. „Macron si dovolil vzít si trochu odstup a nechat evropskou poslankyni, aby boxovala sama v ringu,“ komentoval situaci odpoledník Le Monde.

Le Penová v tržnici ve Val-de-Marne prohlásila, že ji znepokojuje „volný obchod, který vystaví francouzské produkty konkurenci výrobkům horší kvality“. Ocenila, že se na tržnici najde „francouzské zboží, práce pro Francouze a pro nezávislost Francie“.

Neodpustila si přitom poznámku na adresu dosluhujícího prezidenta Françoise Hollanda za to, že hodlá ve druhém kole podpořit Macrona. „Děkuji Françoisovi Hollandovi. Nemohu jej už nazvat panem prezidentem, protože se jako prezident nechová. Není v této době prezidentem všech Francouzů. Děkuji, že podal další důkaz politiky, kterou dosud uskutečňoval. Té katastrofické a dramatické politiky, kterou si už Francouzi nepřejí,“ prohlásila.

Macron, který je vítězem nedělního, prvního kola voleb, má svou první větší akci kampaně naplánovanou na středu, kdy se má s příznivci sejít v Arrasu. Druhé kolo se koná 7. května.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek