Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Účelové stíhání, fabulace vyšetřovatele,“ brání se Babiš. Čapí hnízdo vysvětloval před poslanci

„Účelové stíhání, fabulace vyšetřovatele,“ brání se Babiš. Čapí hnízdo vysvětloval před poslanci

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš vypovídal před sněmovním mandátovým a imunitním výborem o kauze Čapí hnízdo. V té čelí spolu s místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem podezření z podvodu s 50milionovou dotací. Babiš po výslechu novinářům zopakoval, že kauzu považuje za účelovou, a odmítl, že by se jednalo o podvod. Výbor i na základě jeho slov rozhodne, zda doporučí vydání obou poslanců ke stíhání. O tom bude sněmovna hlasovat 6. září.

Babiš před novináři konstatoval, že nepochybuje, že ho sněmovna vydá. Zbytek času využil k variacím na již několikrát zmíněnou obhajobu: Čapí hnízdo podle něj nebyl dotační podvod. „Jsem přesvědčen o tom, jak jsem si přečetl tu žádost, že to stíhání je účelové,“ uvedl Babiš.

Podle šéfa favorizovaného hnutí ANO se ve skutečnosti o žádnou kauzu nejedná. Úsilí policie považuje za snahu o své politické znevěrohodnění a likvidaci. „Čapí hnízdo je kauza o budoucnosti této země,“ hřímal Babiš. „Je to o tom, aby tahle kauza nám zničila preference, abysme neuspěli ve volbách, aby tradiční politické strany postavily vládu bez nás,“ pokračoval.

„Čapí hnízdo je kauza o budoucnosti této země.“
Andrej Babiš

Babiš tvrdí, že je celá záležitost dopředu pečlivě připravovaná. „Já to slyším už rok a půl, že budu stíhán,“ tvrdí Babiš. Faltýnek poté fakticky popisoval, v čem se podle něj policie mýlí. Nešlo podle něj o fiktivní operaci s cílem získat podvodně 50milionovou dotaci, ale o běžnou obchodní operaci. Policie podle něj tají klíčové skutečnosti.

Babiš s Faltýnkem výbor nežádali, aby jejich vydání doporučil. Ani jeden z nich neuvažuje, že by se kvůli aféře vzdali kandidatury v říjnových volbách.

Policejní žádost o vydání obou politiků je nicméně nekompromisní. Klíčové je v ní zjevně konstatování, že Andrej Babiš vydal povel k vyvedení společnosti, která za areálem Čapí hnízdo stála, z holdingu Agrofert. Firma následně změnila vlastnickou strukturu, stala se neprůhlednou a dosáhla na dotaci, na kterou by jako součást kolosu Agrofert neměla nárok. „Podle žádosti k tomu nebyl žádný jiný objektivní ekonomický ani podnikatelský důvod,“ píší Hospodářské noviny.

„Andrej Babiš měl v rozporu s podmínkami a účelem, pro který byla dotace od ROP Střední Čechy určena, dát představenstvu společnosti ZZN Pelhřimov pokyn k účelovému vyvedení společnosti ZZN, a to s tvrzeným úmyslem podvodně získat dotaci od Regionální rady ROP, a získat tak finanční prostředky na realizaci svého soukromého projektu rodinné farmy Čapí hnízdo,“ píše se podle serveru iHNed.cz v policejní žádosti.

Mandátový a imunitní výbor dává sněmovně doporučení, jak o žádosti policie hlasovat. Sněmovní organizační výbor navrhl, aby dolní komora o vydání Babiše s Faltýnkem hlasovala ve středu 6. září.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek