Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volba „mezi morem a cholerou", říkají voliči krajní levice. Le Penová je láme na svou stranu

Volba „mezi morem a cholerou", říkají voliči krajní levice. Le Penová je láme na svou stranu

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová, která kandiduje na hlavu státu, dnes vyzvala voliče radikální levice, aby "zatarasili" cestu k prezidentské funkci jejímu centristickému soupeři Emmanuelu Macronovi. Oba politici se střetnou v rozhodujícím druhém kole voleb 7. května. Le Penovou dnes podpořil neúspěšný kandidát z prvního kola Nicolas Dupont-Aignan.

V úvodním kole volilo kandidáta radikální levice Jeana-Luka Mélenchona přes 19 procent zúčastněných voličů. Mélenchon odmítl dát svým stoupencům doporučení koho volit a valná část z nich se patrně druhého kola hlasování vůbec nezúčastní. Podle agentury AFP si odmítají vybrat „mezi morem a cholerou". Zatímco Le Penová je pro mnohé z nich extrémně pravicová, Macron je prý zase extrémně liberální.

Le Penová se snaží Mélenchonovy příznivce nalákat na to, co je v jejím a co bylo v jeho programu více méně společné: zejména ochranářská opatření před příliš otevřenou Evropskou unií.

„Obracím se na voliče hnutí Nepodrobené Francie, abych jim řekla, že dneska je nutné zablokovat Emmanuela Macrona," prohlásila Le Penová v dnes zveřejněném videoposelství s tím, že Macronův projekt je přesným opakem toho, pro co hlasovali oni v prvním kole.

Le Penová připustila, že s Mélenchonem má i rozpory, ale dodala, že nyní musejí jít rozepře stranou a že je možné o tom, co mají ve svých cílech rámcově společné, po volbách jednat.

Někteří činitelé Mélenchonova hnutí se ale nechali slyšet, že na pábení Le Penové se nenechají nalákat. Jeden z nich zdůraznil, že jedním ze znaků „nepodrobených" je odmítání fašismu.

Le Penovou dnes oficiálně podpořil nacionalista Dupont-Aignan, který v prvním kole získal 4,7 procenta hlasů. Ve francouzských médiích podle agentury Reuters uvedl, že s šéfkou Národní fronty podepsal dohodu o budoucí vládě. Dodal, že Le Penová pro něj "není příliš krajně pravicová".

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek