Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozpad naší koalice se Starosty? Pomluva, která nahrává Babišovi, říká Zdechovský z KDU-ČSL

Rozpad naší koalice se Starosty? Pomluva, která nahrává Babišovi, říká Zdechovský z KDU-ČSL

Přestože některá média vytvářejí zdání, že se předvolební koalice lidovců se Starosty hroutí, minulý týden s podobným scénářem přišli Babišovi novináři z Lidových novin a Mf Dnes jako s téměř hotovou věcí, europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský je přesvědčený, že nic podobného zítra na jednání širšího vedení strany nenastane. Podle něj jde o hlasy několika od začátku s koalicí nespokojených členů KDU-ČSL, kteří jsou rádi, že jim někdo naslouchá. Zdechovský v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ také připomíná, že by rozpad koalice nahrál nejen Andreji Babišovi, ale také TOP 09 a ODS. „Demokraticky jsme rozhodli pro koalici a je potřeba, abychom své rozhodnutí dokázali unést. Volby se nevyhrají neustálým mluvením, ale maximálním nasazením a dobrou volební kampaní. Tu zatím postrádám,“ dodává lidovecký europoslanec.

Již několik dnů média spekulují o tom, že širší vedení KDU-ČSL zítra vypoví koaliční smlouvu se Starosty a nezávislými (STAN). Jako první o krachu předvolební koalice psaly minulý týden Lidové noviny, následovala Mf Dnes, dneska o tom jako o zaručené zprávě informují Parlamentní listy. Otázka je prostá: mají správné informace?

Ne, nemají. Myslím, že je to přání otcem myšlenky. Samotná případná koalice komplikuje plány hnutí ANO, TOP 09 a ODS, protože si sáhne po jejich případných voličích. Tyto informace a balónky vypouští několik členů KDU-ČSL, kteří už od začátku byli proti koalici. Na sjezdu prohráli a nyní se snaží různými způsoby opět ozvat a jsou rádi, že jim někdo naslouchá.

Opakovaně o plánu vytvořit předvolební koalici pochyboval expředseda lidovců a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Mf Dnes v pátek citovala také poslance Ludvíka Hovorku, i on je pro samostatný postup KDU-ČSL ve volbách? Co kritiky spojuje? Předložili dovnitř strany svoji strategii, jak uspět v české politice? Anebo jde jen o alianci regionů, ve kterých je strana tradičně silná?

U každého je ta motivace jiná. Zatímco Jirka Čunek se nyní staví jako opoziční síla v rámci KDU-ČSL proti současnému vedení, u Ludvíka Hovorky to vidím více jako neochotu riskovat hranici deseti procent. Oba mají pravdu: dnes je situace taková, že se lidovci do Poslanecké sněmovny prostě pohodlně dostanou a není důvod riskovat. To je ta konzervativní varianta. Nicméně za současného stavu řada lidí včetně mě vidí ve spojení se Starosty šanci udělat zde konečně výsledek přes deset procent a zamíchat volebními kartami.

Na druhou stranu: předvolební šetření vyznívají skepticky, přitom jak Bělobrádek, tak předseda STAN Petr Gazdík, opakovaně hovořili o ambici být třetím silou, nebo pilířem, české politiky…

Já prostě těm výzkumům nevěřím. Samostatně nám dávají přes deset procent a najednou společně sedm procent. A to vůbec nemluvím o tom, kdo a pro koho ty výzkumy dělá. Výzkumy nejsou výsledek voleb. A dobře to řekl Erik Tabery. Uveďte mi, kdy volby skončily podle výzkumů veřejného mínění. Nikdy. Proto bych se soustředil více na kampaň než na mlácení prázdné slámy o tom, že bychom měli jít sami. Prostě jsme se demokraticky rozhodli a je potřeba, abychom své rozhodnutí dokázali unést. Volby se nevyhrají neustálým mluvením, ale maximálním nasazením a dobrou volební kampaní. Tu zatím postrádám.

Faktem je, že Jiří Čunek letos na jaře kandidoval proti Pavlu Bělobrádkovi na post předsedy a Bělobrádek pozici s projektem předvolební koalice obhájil s přehledem. A delegáti sjezdu také vznik koalice se STAN podpořili výraznou většinou, pro bylo 228 z 279 hlasujících…

Ano, určitě i to hraje roli. Jirka Čunek se opakovaně vyjádřil na stranu vedení kriticky, ale jeho vize KDU-ČSL neuspěla. Proto bych byl rád, kdyby to byl on, kdo pomůže současnému vedení získat deset a více procent při volbách, podobně jako to ukázal ve Zlínském kraji, kde vyhrál volby a stal se hejtmanem.

Pokud tedy zítra k rozpadu koalice nedojde, co je podle vás potřeba udělat pro to, aby projekt ve volbách uspěl?

V první řadě opravdu začít lidem prezentovat, co to spojení může přinést a vést s lidmi kontaktní diskusní kampaň, jako to například dělá Pavel Bělobrádek. To je podle mě nejlepší cesta, jak těch deset procent překročit.

KDU-ČSL se prakticky v celém polistopadovém období potýká s úbytkem členů i voličů. Předvolební koalici lze chápat jako pokus o zvrácení tohoto trendu. Původní profesí jste sociolog, zeptám se vás tedy, zda může vůbec křesťansky orientovaná strana dlouhodobě uspět v nenáboženské společnosti, jakou je Česka republika?

Ano může. Ale musí přestat být hlásnou troubou různých církví a denominací a zaměřit se i na sociální a ekonomický program. Za posledních šest let vstoupila do KDU-ČSL řada lidí, kteří s křesťanstvím a vírou nemají nic společného, ale mají stejné hodnoty jako my. To byla i Luxova vize. A v té je potřeba pokračovat.

Pokud se koalice dostane do sněmovny, jakou strategii byste doporučoval? Jde mi především o pozici ve vztahu k pravděpodobnému vítězi voleb a jeho předsedovi: jste pro případnou vládní spolupráci s Andrejem Babišem anebo by koalice KDU-ČSL/STAN měla spíše zaujmout principiální opoziční pozici?

Osobně nemám rád, když někdo říká, že s Babišem spolupracovat nebude a pak je výsledek voleb a najednou změní rétoriku. Zažil jsem to za Mirka Kalouska v KDU-ČSL a vím, jak lidé reagovali. Lidovci se Starosty musí udělat maximum pro to, aby si po volbách mohli vybírat oni, a nemuseli čekat na to, že budou s někým vládnout. Andreji Babišovi se totiž může stát to, co se stalo Jiřímu Paroubkovi v roce 2010: přestože volby vyhrál, nikdo s ním do koalice jít nechtěl. A proto bych lidovcům radil, aby se namísto podobných úvah snažili ve volbách maximálně uspět.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz