Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Většina lidí v Česku nesouhlasí s postupem Babiše a Zemana v povolebních jednáních, ukázal průzkum

Většina lidí v Česku nesouhlasí s postupem Babiše a Zemana v povolebních jednáních, ukázal průzkum

S postupem předsedy ANO a prezidenta Miloše Zemana v jednání o nové vládě nesouhlasí více než polovina lidí v Česku. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.

Tahy na povolební šachovnici, které zatím dělá předseda hnutí ANO, se nelíbí 39 procentům dotázaných. Spokojenost se způsobem, jakým probíhá povolební jednání v režii bývalého ministra financí, oproti tomu vyjádřilo 49 procent lidí. S kroky Andreje Babiše dle Martina Buchtíka ze společnosti MEDIAN sympatizují zejména voliči ANO, ale také příznivci SPD a prezidenta Miloše Zemana.

Prezident Zeman pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení nové vlády na počátku října. K vytvoření vlády ale zatím nedošlo, většina politických stran odmítá být s hnutím ANO v koalici. Andrej Babiš proto oznámil, že se pokusí o menšinovou vládu složenou z ministrů ANO a nestranických odborníků. Prezident Miloš Zeman už se nechal slyšet, že je pro něj taková možnost přijatelná, aby Babiše jmenoval premiérem. Hlava státu ve čtvrtek uzavřela sérii jednání, která v posledních týdnech vedla se všemi stranami zastoupenými ve sněmovně. Zeman s nimi řešil jejich postoj k Babišovu chystanému menšinovému kabinetu nebo k uspořádání Sněmovny.

S prezidentovými kroky souhlasí podle průzkumu Median necelá polovina lidí v Česku. Konkrétně jde o 46 procent Čechů a Češek. O jedno procento méně – především lidé s vyšším vzděláním – vnímají jeho postup negativně.

Průzkum probíhal mezi 15. a 16. listopadem. Zúčastnilo se ho více než tisíc lidí starších 18 let. 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek