Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výsledky voleb - termín, průběh sčítání a průzkumy pro prezidentské volby 2018

Výsledky voleb - termín, průběh sčítání a průzkumy pro prezidentské volby 2018

Prezident České republiky se volí většinovým systémem. Volba bývá dvoukolová, pokud ani jeden z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů. Jasno o nové hlavě státu by tak mělo být nejpozději do 27. ledna 2018 večer.

Prezidentské volby 2018 - termín

Občané volí prezidenta přímo v tajné volbě. První kolo hlasování se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Češi vhazují do urny jeden volební lístek se jménem kandidáta. Po druhém dni voleb se hlasy sečtou. Pokud některý z kandidátů získal celorepublikově více než 50 % hlasů, stává se automaticky prezidentem. V případě, že ani jeden ze zájemců o místo na Hradě nezíská nadpoloviční většinu, koná se druhé kolo voleb.

Do druhého kola postupují dva kandidáti, kteří v prvním kole získali nejvíce hlasů. Voliči pak vyberou příštího prezidenta mezi nimi. Případné druhé kolo se koná 14 dnů po prvním hlasování, v tomto případě 26. a 27. ledna. Volební místnosti se zavírají klasicky druhý den ve 14 hodin. Nejpozději večer 27. ledna by tak mělo být o nové hlavě státu jasno.

Výsledky pro vás budeme sledovat online a najdete je zde ihned jak budou k dispozici.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Prezidentské volby 2013

Obyvatelé České republiky volí prezidenta v přímé volbě. Do roku 2013 vybírali vítězného kandidáta vždy poslanci a senátoři. První přímá volba se uskutečnila v roce 2013. Prvního kola se tehdy zúčastnilo devět zájemců o Hrad: Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Taťana Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Přemysl Sobotka, Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman.

Ani jeden z kandidátů nezískal většinovou podporu a do dalšího kola postoupil z prvního místa Miloš Zeman (24,21 %) a Karel Schwarzenberg (23,40 %). Rozhodující kolo voleb se konalo 25. a 26. ledna 2013. Zeman získal 54,8 % hlasů a stal se novým prezidentem. Prvního kola se zúčastnilo 61,31 % voličů, podruhé k urnám přišlo 59,11 % těch, kteří mohli volit.

Prezidentské volby 2018 - průzkumy a preference

Také letos to zatím vypadá, že se voleb zúčastní devět kandidátů: Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek, Mirek Topolánek a Miloš Zeman. Dle zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) více než čtvrtina lidí neví, koho volit. 31 % oslovených by dalo hlas Miloši Zemanovi, Drahoše by si vybralo 18 % obyvatel a na třetím místě skončil se 14 % Michal Horáček. K volbám se dle dat chystá přijít 67 % lidí. Průzkumy jednotlivých agentur se ale v odhadech rozcházejí.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek