„Podklady o Liglassu? Prezident zřejmě myslí podpůrný dopis," říká náměstek, který ho psal

Radka Zítková

Markéta Žižková

Vztah mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a firmami, které ho žádají o podporu při pronikání na zahraniční trhy, se zakládá na vzájemné důvěře. Tak popisuje základní princip jednání náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, který doporučil firmu Liglass Trading CZ pro kyrgyzskou agenturu při tamním ministerstvu hospodářství. „Nemělo by být v zájmu exportující firmy ministerstvo uvádět v omyl, protože to by jakoukoliv další spolupráci znemožňovalo. Proto k českým firmám přistupujeme s určitou mírou důvěry, jako tomu bylo i v tomto případě,“ říká Bärtl v rozhovoru pro INFO.CZ. Mluvil o firmě s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, který za její zájmy lobboval u svého kyrgyzského protějšku? „Na nic takového si nevzpomínám. Nevylučuji, že nějaká komunikace mezi MPO a KPR ve smyslu, že jsme byli firmou požádáni o podpůrný dopis, proběhla, nemáme ale o tom žádné záznamy,“ tvrdí Bärtl. Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že firmu doporučil na setkání s kyrgyzským prezidentem na základě údajů ministerstva průmyslu. „Domnívám se, že těmito podklady pan prezident míní skutečnost, že MPO vydalo firmě podpůrný dopis,“ míní náměstek.

Loni v létě jste doporučil českou firmu Liglass Trading CZ v dopise pro kyrgyzskou agenturu při tamním ministerstvu hospodářství. Na čí žádost dopis vznikl a za jakých okolností?

Dopis vznikl na žádost firmy Liglass Trading, která o podporu požádala písemně dopisem.

Je běžnou praxí, že se na Vás obrátí firma s žádostí o pomoc a vy ji doporučíte?

Je to běžné, nikoli časté. Podpora českých firem, které usilují o zahraniční zakázky, je důležitou součástí naší agendy. Jsou státy, kde doporučující dopis slouží jako nástroj zviditelnění firmy. Aktivně takový nástroj nepropagujeme, ale pokud o něj požádá firma, jejíž sektorové zaměření má šanci uplatnění v daném regionu (např. v souladu s Mapou oborových příležitostí), splňuje-li vládní strategii podpory diverzifikace exportu, jde-li (jako v tomto případě) o podporu investičního celku a pokud z námi dostupných informací nic nesvědčí o problematickém vztahu firmy ke státu, vystavíme podpůrný dopis. Není to nic nového, je to zažitá praxe, kterou užívají i další státy při podpoře svých firem. Obvykle je tento druh korespondence užitečný v případě států se silnou a koncentrovanou státní mocí. Nepřeceňujeme dopad takového dopisu, předpokládáme, že v transparentním výběrovém řízení budou prověřovány základní parametry klíčové pro zadavatele.

Exkluzivně: Kyrgyzstán smlouvu s Liglassem, za kterou loboval hradní kancléř Mynář, zruší

sinfin.digital