Indie bude největší digitální ekonomikou světa. Covid všechno obrátil, o pomoc musel žádat Západ, říká zakladatelka největší indické fintech firmy

Jan Růžička

Lizzie Chapman je v současnosti jednou z nejzajímavějších postav světového byznysu. Před deseti lety opustila prestižní pracovní pozice v Londýně a vydala se do Indie. Tam založila fintechový start-up ZestMoney, který poskytuje finanční služby domácnostem, které nemohou využívat banky, protože nemají dostatečnou úvěrovou historii. V současnosti je takových klientů už 300 milionů. „Nesnášíme evropské plastové kreditní karty a jsme zcela proti nim. Naše motto je ‚zabijte karty‘,” říká v rozhovoru pro INFO.CZ.

Žijete už řadu let v Indii, jste velmi úspěšná, máte velmi úspěšnou firmu, radíte indické vládě a sedíte v orgánech řady firem. Žijete do značné míry indický sen... Jak jste se v Indii vůbec ocitla a proč?

Nejspíš to bude znít bláznivě, ale miluju bollywoodské filmy. To byl jen začátek, skrze ně jsem si vypěstovala skutečnou vášeň pro Indii. Je to fascinující země, a to nejenom z mého osobního pohledu, ale také z hlediska historie a ekonomiky. Miluju tu různorodost a složitost. Je úplně jedno, kolik v Indii strávíte času, protože jí nikdy úplně neporozumíte. Je to obrovská výzva.

Protože mě tahle země fascinovala od dětství, tak jsem svoji kariéru aktivně směřovala právě sem. V Londýně jsem se věnovala analýze indických bank a v rámci společností, kde jsem pracovala, jsem do nich i investovala. Jedna z firem investovala do fintech společnosti Wonga, která se rozhodla začít podnikat v Indii. Zeptali se mě, jestli bych tam šla.

Bylo to v roce 2011, byla jsem trochu naivní a zničehonic jsem se ocitla v Bombaji. Chtěla jsem původně zůstat jen 18 měsíců, ale teď už je to 10 let.

SVĚT — Lizzie Chapman

sinfin.digital