Před 30 lety se zabil Ayrton Senna. Jeho největšího soupeře dnes nikdo nezná

Brazilský kouzelník závodního volantu proslul svými vypjatými bitvami s Alainem Prostem, jméno Terry Fullerton byste ale mezi jezdci F1 hledali marně. A přece to byl tento motokárový jezdec, kterého Senna nedlouho před svou smrtí v italské Imole jmenoval jako toho vůbec nejtěžšího soupeře.

Dlouho jsem marně přemýšlel o tom, jak vzpomenout smutné jubileum mého dětského hrdiny a vystříhat se přitom patetických popisů jeho posledních okamžiků. Až mě to najednou trklo – Fullerton!

To jméno Senna poprvé zmínil po svém vůbec posledním vítězství v australské velké ceně v roce 1993, když se ho jeden z novinářů zeptal, kdo byl jeho nejtěžším soupeřem. Vedle něj seděl čtyřnásobný mistr světa a Sennův arcirival z F1 Alain Prost a všichni svorně čekali, že Senna vyřkne právě jeho jméno. Místo toho se dočkali překvapení.

Ayrton Senna, nejlepší automobilový závodník, který kdy žil.

Motokárový guru

„Musel bych se vrátit do konce 70. let, kdy jsem závodil na motokárách. Měl jsem týmového kolegu, který se jmenoval Terry Fullerton. Závodění s ním jsem si nesmírně užíval. Byl velmi zkušený, rychlý, konzistentní, prostě komplexní řidič. Tehdy šlo o čisté závodění. Žádná politika, žádné peníze, jenom závody. Moc rád na to vzpomínám,“ řekl nostalgicky naladěný Senna po závodě v Adelaide 1993.

Absolvoval ještě dva další – a v tom třetím fatálně havaroval v zatáčce Tamburelo v italské Imole na Velké ceně San Marina. O kus dál v jiné zatáčce se den předtím zabil tehdy prakticky neznámý Roland Ratzenberger. Psal se první máj 1994 a byla to tehdy neděle. Proto se tomuhle „double kill“ přezdívá „nejtemnější víkend v dějinách F1“.

Důvody, proč Senna ve své zpovědi jmenoval právě motokáristu Fullertona a nikoliv Prosta, Mansella či Piqueta, se kterými na krev bojoval v F1, je nutné hledat na konci 70. let, kdy se nadějný Brazilec vypravil do Anglie, aby postoupil ve své kariéře zase o něco blíž motoristické disciplíně č. 1.

Právě z ostrovní říše bylo totiž do F1 nejblíž. A kdo se chtěl dostat výš, musel nejprve něco předvést v motokárách, tedy malých vozítcích s výkonnými motocyklovými motory. Tak se stalo, že se v roce 1978 v jednom týmu sešli platící osmnáctiletý Brazilec Ayrton Senna a profesionál Terry Fullerton, motokárový mistr světa z roku 1973, kterému bylo pětadvacet.

„Nebyli jsme přátelé, ale respektovali jsme se,“ řekl v roce 2016 Terry Fullerton pro server Jalopnik.com. „Byl jsem dospělý a on byl ještě dítě. Ale velmi charismatický a sympatický. Už tehdy bylo vidět, že je něčím výjimečný,“ pokračoval Fullerton. „Frustrovalo ho ale, že se nedostal na vrchol tak rychle, jak si představoval. Nemyslím si, že by se předtím setkal s někým, jako jsem byl tehdy já“ (Senna doma v Brazílii do té doby vyhrával, co se dalo, pozn. red.).

Motokárové závody jsou povinnou vstupenkou do světa formulí. Senna s Fullertonem o tom věděli své.

Rodinné trauma

Pocit pokoření dal Fullerton Sennovi pocítit nejvýrazněji v prvním závodě světového šampionátu v roce 1980 v Italském Jesolu. „Nezačal jsem dobře, ale propracoval jsem se na druhé místo a Senna byl asi 100 metrů vpředu, což je v motokárách hodně. V posledním kole jsem ho dojel a v úplně poslední zatáčce vybrzdil a předjel. To ho tenkrát šíleně naštvalo. Druhý den po závodě mě oblečeného strčil do bazénu.“

Zatímco Brazilec se další rok přesunul do Formule Ford a v roce 1984 debutoval ve Formuli 1, kde do své předčasné smrti zvládl získat tři mistrovské tituly, Fullerton ve čtyřiaosmdesátém ukončil svou závodní kariéru.

Terry Fullerton, motokárový šampion, který dováděl Sennu k nepříčetnosti.

Proč Fullerton nikdy nepomýšlel výše, když na motokárových tratích běžně porážel všechny budoucí mistry světa? „Můj starší bratr Alec se rozhodl, že chce být motocyklovým závodníkem. Přes počáteční nesouhlas ho v tom otec později začal podporovat a z Alecova závodění se stal rodinný podnik,“ vypravoval Terry Fullerton.

Den po svých 21. narozeninách se ale Alec Fullerton zabil na okruhu v Mallory Parku. Rodinu to naprosto zdrtilo, jedenáctiletý Terry viděl svého staršího bratra umírat v sanitce. Od té doby až do konce kariéry respektoval nepsané rodinné pravidlo, že nikdy nebude závodit v autech, ale zůstane u motokár, které přece jenom nejsou tak nebezpečné.

Poslední vítězství Ayrtona Senny. Vlevo na druhém místě jeho arcirival Alain Prost z Francie. Po tomto závodě v Adelaide 1993 Senna poprvé veřejně promluvil o Fullertonovi.

Přemýšlí někdy o tom, co by bylo kdyby? „Občas jo,“ připustil v roce 2016. „Je mi 63, každý den chodím do práce a snažím se naučit děti řídit motokáry. Prakticky nemám žádné peníze. Ale že se o mně Senna zmínil jako o největším soupeři, to bylo skvělé. Ve známost to vešlo až díky filmu o něm. Pokud jsem někdy dříve litoval rozhodnutí nikdy nezávodit s auty, Sennova nehoda mě donutila s tím přestat.“

Zajímavé je, že sám Fullerton Sennu nikdy nepovažoval za svého největšího soupeře. „Byl tehdy jedním ze tří nebo čtyř těch opravdu dobrých, ale určitě ne někdo, komu byste věnovali speciální pozornost,“ glosoval po letech Fullerton.

Ayrton Senna da Silva vyhrál ve „velkých formulích“, co se vyhrát dalo, nikdy ale nedokázal vyhrát mistrovství světa v motokárách. Letos by mu bylo 64 let.

Před 50 lety tragicky zahynul archetyp automobilového závodníka, klavírní mistr a milovník všeho krásného François Cevert