Info.cz - Česko, svět, politika, zpravodajství, analýzy, události, byznys

ZDROJ.CZ

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf kritizuje Donalda Trumpa za jeho mlčení ohledně úterní popravy 37 lidí, kteří byli v Saudské Arábii obviněni z terorismu. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová se obává, že popravám nepředcházel spravedlivý soud. Většina popravených patřila k šíitské menšině.

19:42

Čeští europoslanci patří podle nezávislého výzkumu serveru VoteWatch mezi ty s větším vlivem v europarlamentu. Při zohlednění velikosti země byli Češi dokonce druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech. V absolutním měřítku jsou nejvlivnější němečtí europoslanci.

18:36

Slovenská vláda schválila návrh zákona, na jehož základě dojde k plošnému zastavení části starších exekucí. Věřitelé tak budou muset podat nové návrhy na exekuce, které se budou řídit stávajícími pravidly. Toto opatření by mělo pomoci lidem v dluhové pasti. Generální prokuratura i zástupci podnikatelů ale mají pochybnosti o souladu tohoto zákona s ústavou.

15:37

Společnost Kapsch neplánuje z Česka odejít poté, co jí skončí smlouva na provoz mýta. Chce se zabývat jinými projekty, například systémem elektronických dálničních známek. Společnost bude ale pravděpodobně muset kvůli ztrátě mýta propustit část zaměstnanců.

14:51

Sněmovna podpořila návrh vládní novely o elektronických komunikacích. Nově by se tak například měla snížit pokuta za přechod k jinému operátorovi a kratší by měla být i lhůta pro převedení telefonního čísla při změně operátora. Návrh nyní posoudí hospodářský výbor, který během jednoho měsíce vydá své stanovisko.

12:34

Slovenského premiéra Petera Pellegriniho přijme 3. května v Bílém domě prezident Donald Trump. Pellegrini se na návštěvu USA chystá v souvislosti s 30. výročím sametové revoluce a 15 lety od vstupu Slovenska do NATO. Chce ale také jednat o konkrétních plánech v rámci obchodní spolupráce. Naposledy se ve stejných funkcích setkali Robert Fico a Barack Obama v roce 2013.

12:03

Lobbista Ivo Rittig dnes u soudu uvedl, že obžaloba týkající se tunelování pražského dopravního podniku je plná lží a výmyslů. Popřel také, že by měl jakoukoliv spojitost s dopravním podnikem a zpochybnil výpověď spolupracujícího obviněného, účetního Jaroslava Kubisky. Rittigovi hrozí až osmileté vězení.

11:25

Kim Čong-un dorazil do Vladivostoku, kde se setká s prezidentem Putinem. Předmětem jejich jednání bude především jaderné odzbrojení Korejského poloostrova. Severokorejský vůdce by také chtěl rozvíjet bilaterální vztahy obou zemí.

10:23

Články odjinud

Svět

Články odjinud