Články odjinud

O čem sní český byznys(man): Vláda s vizí, finské školství a inovativnost Izraele

1080p720p360p

5. DÍL SÉRIE POVOLEBNÍ ČESKO. Domácí byznys dlouhodobě doplácí na nestabilitu podnikatelského prostředí. Je tak na čase stanovit si společně vizi a za tou jít bez ohledu na to, zda je u vesla politická levice, nebo pravice. Nejen o tom v kontextu pozice českých firem v rámci globálních hodnotových řetězců diskutovali proděkan na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE Pavel Hnát a majitel společnosti MICRORISC Vladimír Šulc. Jako tradičně nabízíme jejich hlavní teze doplňované o expertní ohlasy. 

Česko 2.0? Vzdělanostní ekonomika opřená o tradici solidního (technického) školství

Země by měla mít plán, dlouhodobou strategii. Na vládě přitom je, aby ji stanovila, respektive k ní přispěla. Právě něco podobného dnes českému byznysu chybí, to po “státu” chce. Podnikání totiž potřebuje stabilitu a tu střídání našich vlád a s tím související změny směru nepřinášejí. Stručně, je třeba si stanovit dlouhodobou vizi, kterou bude následovat vláda ať už bude levicová, pravicová, nebo reprezentovat politický střed; kdokoli vládne, měl by se držet nějaké koncepce, kam jako země chceme v dlouhém výhledu dojít. Její součástí, říká Šulc s upozorněním na to, že je technik a to jeho pohled determinuje, by měl být akcent na technologie. Česko by se mělo stát znalostní ekonomikou, která dokáže využít toho, že bylo vždy zemí se solidním vzděláním a technickou tradicí. K tomu pak může přidat i inspiraci ze světa: Z Finska bychom mohli převzít obrovské nadšení a podporu školství; z Izraele pak podporu inovacím, které směřují do prioritních oblastí (v případě Izraele jde především o bezpečnost) a nebo například to, že Izrael v případě podpory subjektům, které jsou primárně zaměřeny na zisk, očekává, že se mu vložené peníze vrátí.

Komentář Pavly Žížalové, PwC
Stanovit si dlouhodobý plán a vizi nám tu jednoznačně chybí. Nesmí to však být vize jen na papíře – že se Česko má stát znalostní ekonomikou, to už určitě v nějaké nedávné inovační politice máme. Potřebujeme vizi, za kterou bude stát většina, a kterou bude vláda a stát aktivně prosazovat. Jako třeba Energiewende v Německu - nemusíme s konkrétním zaměřením souhlasit, je ale zřejmé, že tím vláda udala jasný směr a zároveň tuto vizi podpořila celou řadou konkrétních kroků a sladěním různorodých politik. Pokud si každý resort a každá vláda bude určovat svou vizi, bude to jen těžko fungovat.

Hlas byznysu: Hledá se vize a cesta, jak jí dosáhnout. Zn. konsenzus podmínkou

Úkolem číslo jedna (nejen) pro příští vládu je nadefinovat vizi naší země. Něco podobného přitom není zadání výhradně pro příští vládu, to je otázka širšího konsenzu. Pokud si totiž máme určit cíl, kam bychom za řekněme třicet let měli dojít, musí se na tom podílet prakticky všichni, protože se toho všechny následující vlády musí držet. Stanovit si podobným způsobem nějakou vizi bychom přitom měli co nejdříve; následně pak můžeme vytyčit cestu, jak se k danému cíli na vzdáleném horizontu dostaneme. Tento proces by se pak měl nést ve znamení vzdělanostní ekonomiky, což znamená, že by vše mělo být do značné míry o kvalitním vzdělání. Česko potřebuje produkovat vzdělané lidi, především technicky. Dnes je totiž vše o elektronice, programování. To, co byli v minulosti automechanici a podobní technici, totiž budou napříště inženýři spravující roboty: budou různé přístroje nejen opravovat, ale také konfigurovat, což nechá vzniknout celému segmentu služeb a vyžádá si to lidi s patřičným vzděláním a dovednostmi. V Česku přitom máme dlouhou tradici kvalitního technického vzdělávání. Dnes jde tedy o to na tuto tradici navázat.

Komentář Pavla Sobíška, UniCredit Bank
Nepůjdu tak daleko, abych jen poukázal na známý citát “máš-li vize, navštiv psychiatra”. Formulace vizí ale není tím, co bych od vlády očekával. Vize si představuji jako něco, co je ve společnosti „zakódováno“ a nemusí být vytesáno do kamene. Kupříkladu přechod od montoven ke vzdělanostní ekonomice je vizí, na které se nepochybně shodne velká část společnosti, aniž by ji k tomu musela nabádat vláda. Vláda by spíš měla tvořit koncepce, neboli cesty k naplňování vizí; ale i v tomto ohledu jsou moje očekávání nízká. Kdyby ministerští úředníci prohrábli své šuplíky, asi bychom se divili, kolik koncepcí toho či onoho druhu u nás za posledních 25 let vzniklo. Klíčovým problémem je, že koncepce skončily v šuplících jako v trvalém úložišti. A není divu, když se ukazuje jako nepřekonatelný problém i uskutečnění v podstatně krátkodobě orientovaných plánů, jako třeba vytvoření jednotného inkasního místa. Stručně, dokud nedojde v tomto státě ke zvýšení efektivity běžné státní správy, nemůžeme mít ambice zabývat se dlouhodobými vizemi. A čas nám utíká.

Komentář Filipa Přibáně, AKCENTA CZ
To, jak je důležité podporovat vzdělávání, je vidět velmi dobře na východoasijských zemích. Podívejme se například na Japonsko či Jižní Koreu. Druhá jmenovaná země byla ještě v 50. letech velmi zaostalá - v té době dokonce zaostalejší než KLDR. Pak stačilo několik desítek let a tyto země jsou na vrcholu; hlavně díky podpoře školství. To se projevuje i na investicích do vzdělávání. Tamní učitelé například berou často několikanásobky průměrného platu. Na druhou stranu je na ně také vyvíjen výrazně větší tlak na kvalitu výuky. Tamní učitelé totiž musí látku umět nejen efektivně podat, ale současně i zaujmout. Co se pak Česka týče, v první řadě zde musí být po změnách ve vzdělávání poptávka. Je třeba vysvětlit lidem, že i ti, co jsou již ze školy venku, mohou z lepšího vzdělávacího systému těžit - a tím vzbudit zájem. Bez toho bude i nadále platit, že plány na podporu vzdělávání budou sice součástí předvolebního programu každé politické strany, ale ve skutečnosti se nic nezmění.

Ideální vzdělá(vá)ní: Důraz na detail zasazený do kontextu obecných vědomostí

Obyvatelé Česka byli vždy vzdělaní. Jedno jestli v Asii nebo ve Spojených státech, říká Šulc. "Se vzděláním, kterého se mi dostalo zde, jsem uspěl; nikdy se mi nestalo, že bych neměl rozhled. V tomto kontextu je přitom vhodné zmínit dva přístupy k edukaci: všeobecné vzdělání a specializované vzdělání. Výhodou druhého je to, že vychová více expertů, jde totiž do hloubky. Na druhou stranu, i obecné vzdělání má něco do sebe – a Česko(slovensko) ho mělo na velice solidní úrovni. Díky tomu máme například povědomí o tom, kde který stát je, máme jisté základy historie a tak dále. Přitom právě tyto a podobné vědomosti se mohou hodit i zmíněným (technickým) expertům, kteří se soustředí na detail v rámci svého oboru. V kontextu školství je pak určitě vhodné zmínit také potenciál, který skýtá spolupráce mezi vysokými školami a byznysem. Ten se u nás – minimálně v porovnání s některými západními ekonomikami – zdá nevyužitý. Určitě tu přitom jsou školy s inovačním duchem. Je to o lidech, na některých katedrách tohoto ducha rozvíjejí, jinde to není až tak podporováno. Například s pražskou ČVUT nebo brněnskou VUT se ale spolupracuje perfektně."

Tečka Pavla Hnáta
Pozice České republiky v globálních hodnotových řetězcích je a bude velkým tématem. Jsme malá otevřená ekonomika uprostřed Evropy, která se v transformaci otevřela zahraničnímu kapitálu, takže pro globální toky zboží a služeb jsme téměř ideálním místem. Jaké množství přidané hodnoty bude tímto místem protékat a kolik na této pozici ve výsledku vyděláme můžeme do jisté míry ovlivnit také my sami. Vláda přitom hraje jen druhotnou roli, avšak může přechodu k vyšší přidané hodnotě pomoci. Jednak nastavením podmínek pro zahraniční investory, jednak podporou inovační schopnosti a flexibility českých podnikatelů – mnoho jiných možnost v rychlé globální konkurenci skutečně nemáme. Ve vztahu k zahraničním investorům by vláda měla namísto volání po zvyšování mezd bez ohledu na nárůst produktivity práce budovat předvídatelné podnikatelské a daňové podmínky a omezovat míru korupce a státních zásahů do podnikatelského prostředí. Domácím podnikatelům by pak měla prospět budováním kvalitního školství, podporou inovací a zlepšením přístupu ke kapitálu, což platí zejména pro malé a střední podniky, které si uvnitř globálních řetězcu často najdou úspěšně své pevné místo. K tomu všemu by si měla naše společnost jasně definovat strategickou vizi, kterou by vlády bez ohledu na nuance volebního cyklu měly postupně naplňovat. Tou vizí může být například flexibilní znalostí ekonomika, jejíchž podnikatelé uspívají na globálních trzích svou schopností inovovat a dodávat do globálních řetězců kvalitně a rychle díky vzdělané a produktivní pracovní síle. Žít v takové zemi by vůbec nebylo špatné.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818