Články odjinud

Trh práce ovládla euforie. Je čas udělat potřebné reformy a připravit se na kocovinu

1080p720p360p

2. DÍL SÉRIE POVOLEBNÍ ČESKO. Trh práce láme rekordy. O to bolestivější návrat do normálu nás zřejmě čeká. Než k němu dojde, měla by vláda využít současného pohodlí jištěného vrcholem hospodářského cyklu a přijít s potřebnými reformami, které (nejen) střet s realitou příštího zpomalení utlumí. Co konrétně by vláda měla dělat, o tom diskutovali hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová a ekonom ČSOB Petr Dufek. Jako tradičně nabízíme jejich hlavní teze a expertní ohlasy.

Trh práce jako otesánek: Rekordní zaměstnanost, množství cizinců a stále nemá dost 

Dva roky ekonomové říkají, že nezaměstnanost nemá kam klesat – a ona pořád klesá a objevují se nová pracovní místa. Zaměstnanci, pochopitelně, jsou s touto situací spokojeni. Méně už zaměstnavatelé, kteří jen stěží hledají pracovní síly a ještě hůře se jim daří je zaplatit. Stručně, stávající stav je svým způsobem abnormální a má své specifické průvodní jevy. Jedním z nich je to, že nezaměstnanost – ať už je nazírána optikou jakékoli metodiky – je na rekordně nízké úrovni. Společně s tím je tu pak rekordní nabídka volných pracovních míst, kterých je dnes jen na úřadech práce zhruba 206 000 a nová stále přibývají. Navzdory, například, tomu, že tu máme nejvíce pracujících cizinců v historii (jde o Slováky, Ukrajince, Poláky a další národnosti). Jinými slovy, česká ekonomika vstřebává obrovské množství pracovních sil – a stále jí to nestačí. V důsledku toho pak také začínají rychleji růst mzdy: už ve druhé polovině loňského roku v případě některých profesí začaly růst o 10 a více procent. V letošním prvním pololetí pak rostly mzdy už téměř všem a to o 7 a více procent, což, potvrzují i podrobná šetření společnosti Trexima sledující zhruba sedm stovek profesí.

Komentář Heleny Horské, Raiffeisenbank
Souhlasím s tím, že vývoj na českém trhu práce je abnormální. Ekonomika roste pomaleji než v době nejsilnějšího hospodářského rozmachu v historii samostatného Česka, přesto míra nezaměstnanosti a počet volných pracovních míst předčí tehdejší hodnoty. Každá anomálie, jak v počasí tak ekonomii, se přitom dá vysvětlit. V tomto případě se musíme ptát, proč naše hospodářství ke svému růstu potřebuje tolik zaměstnanců? Odpověď hledám v pomalém růstu produktivity práce ve srovnání právě s lety 2005 a 2006. Dosavadní růst ekonomiky byl pracovně intenzivní: každé zvýšení produkce si vyžadovalo nové zaměstnance. Teprve až ve druhém čtvrtletí 2017 (mimochodem po opuštění kurzového závazku) začaly firmy výrazněji investovat. Výrobní provozy se postupně vybaví lepšími a výkonnějšími stroji a zařízeními a produktivita práce opět poroste. Díky investicím by další růst ekonomiky neměl být tak náročný na dostatek volné pracovní síly. Ale bez ní to nepůjde. Navíc tyto investice vyžadují od zaměstnanců jiné dovednosti a znalosti: programovat, obsluhovat, diagnostikovat, opravovat apod. A takových zaměstnanců je největší nedostatek. Náš současný vzdělávací systém jich připravuje málo. A změny se v brzké době těžko dočkáme. Nezbývá nic jiného, než čekat, co udělá silnější koruna a rostoucí mzdy s méně rentabilnými provozy, a propuštěné zaměstnance přijmout a zaškolit.

Komentář Miroslava Nováka, AKCENTA CZ
Situace na pracovním trhu je úzce svázána s hospodářským cyklem a to platí jak pro Česko, tak i pro další evropské země. Pokud ekonomika svižně roste čtyři roky v řadě a navíc dostane impuls v podobě slabšího kurzu měny, odrazí se to samozřejmě do poklesu nezaměstnanosti, zvýšení volných pracovních míst a výsledně i do růstu mezd. Ostatně nedostatek volných uchazečů není jen specifikem Česka, ale celého středoevropského regionu. Více jak 200 tisíc volných pracovních míst je přitom sice vysoké číslo, ale při detailnějším pohledu je jasné, že řada nabízených míst přílišnou atraktivitou neoplývá. Podle MPSV na tři čtvrtiny nabízených volných pracovních pozic nemusí mít uchazeč ani maturitu, na více jak polovinu mu stačí jen základní vzdělání a jen na zhruba 5 % pozic je požadováno vysokoškolské vzdělání. To je dostatečně vypovídající statistika toho, jaké zaměstnance většina českých firem hledá, respektive jaké nehledá.

Kreativní destrukce na obzoru: Čeká nás automatizace i rána z milosti pro “montovnu” 

Každá anomálie postupně zadělává na korekci a jednou skončí. V případě stávající situace na trhu práce se (nejen v souvislosti s Českem) spekuluje o tom, že by se v důsledku kombinace růstu mezd a nedostatku lidského kapitálu mohly firmy rozhodnout nahrazovat lidi roboty a automatizovanými procesy. Něco podobného je sice možné, zřejmě ale nepůjde o nějaký hlavní proud či scénář – on totiž asi žádný hlavní scénář nebude. Vždy to bude záviset na daném odvětví a firmě, rozhodně nelze říci, že firmy při určité úrovni mezd začnou hromadně nahrazovat lidi roboty. Je ale pravděpodobné, že se stávající nedostatek pracovních sil stane impulzem pro investice do nových technologií. To jde ostatně sledovat v automobilovém průmyslu, kde je už výroba do značné míry automatizovaná. Skutečný problém se pak může objevit v té části české ekonomiky, kterou lze označit za tradiční, části, která sází na nízké mzdy, nízké pracovní náklady. Zjednodušeně, jde o firmy, které konkurují čínským, bangladéšským a dalším levným asijským výrobcům. Podobné strategie se vyčerpaly. Firmy, které je stále vyznávají, už nezvládají najít – zaplatit – lidi; a co víc, profese, o které stojí, přestávají existovat, protože naše školství produkuje úplně jiné absolventy.

Domácí úkoly pro vládu: Zajistit pružnější pracovní trh a nastartovat reformu školství

Nastupující vláda může rizika spojená (nejen) se současným přehříváním trhu práce zredukovat. K tomu by přispěla například větší flexibilita pracovního práva. Napříště by se tak mohlo mimo jiné zjednodušit propouštění problémových zaměstnanců (dnes je to natolik obtížné, že často nezbývá nic jiného než se zaštítit “organizační změnou”). Stejně tak by se mohly zlepšit podmínky respektive rámec ošetřující flexibilní pracovní dobu. A určitě musíme reformovat naše školství. Jde sice o běh na delší trať – a náročný –, ale rozhodně má smysl na trať co nejdříve vyrazit. Potvrzuje to ostatně struktura absolventů středních a vysokých škol, která neodpovídá průmyslovému potenciálu naší ekonomiky a už vůbec ne tolik diskutované, respektive cílované příští stanici, tedy znalostní ekonomice, konceptu průmysl 4.0 a podobně. Stručně, naše školství je dnes převážně humanitní, jen ve velmi malém počtu produkuje techniky. A to, vzhledem ke struktuře naší ekonomiky – opomeňme plány do budoucna –, zadělává na potenciálně hodně velký problém. Nikoli během tohoto hospodářského cyklu, ale toho příštího a dalších, kdy by mohla být potíž způsobená mzdami podstatně větší.

Předchozí díly pořadu Alter Eko naleznete zde.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818