Česko se vydalo špatnou cestou. Prováhalo možnost vsadit na vlastní výrobu a je montovnou

Roman Chlupatý

3. DÍL SÉRIE (NE)ÚSPĚCHY ČESKÝCH VLÁD. Česko(slovensko) se z historické porevoluční křižovatky vydalo špatnou cestou. Federální vlády a následně kabinet Václava Klause ze země udělaly montovnu, což má – přes nesporná pozitiva – výrazné hospodářské i sociální limity. Následující vlády pak neudělaly nic pro změnu tohoto trendu. V dalším díle cyklu Alter Eko se na tom shodují majitel strojírenské společnosti SOMA Ladislav Verner a partner poradenské společnosti MC TRITON Luděk Pfeifer. Jako tradičně vám nabízíme jejich hlavní teze průběžně doplňované o expertní ohlasy.

Kouzlo sázky na lidský um: Německo 1970 vs Česko 2017

Recept na úspěch je po staletí stále stejný: čím více v dané zemi najdete činností, které jsou s přidanou hodnotou lidského umu (nebo k ní vedou), tím se v ní žije lépe. Je to tedy o lidském umu, který v případě každého produktu – počínaje jeho vývojem, přes výrobu až po prodej a servis – potřebujete. Jinými slovy, recept na úspěch se odvíjí od toho, zda se vám podaří nasměrovat ekonomiku k finálním, vlastním výrobkům, mít ji založenou na firmách, které inovují své vlastní finální výrobky (a zda následně zvládnete mít prodejny po celém světě, protože není dobré být závislý jen na Evropě nebo jednom regionu). Když se to podaří, dostanete k vyšší prosperitě a vyšší životní úrovni. Příkladem může být Německo, v roce 1945 poražené, rozbombardované. V roce 1970 už ale bylo průmyslovým lídrem Evropy a dnes je průmyslovým lídrem celého světa. I v tomto kontextu je dobré se ptát, zda dosáhla naše ekonomika za těch samých 25 let toho, čeho dosáhnout mohla? (Tím ale neříkáme, že si žijeme špatně!)

Komentář Pavla Kysilky, 6D Academy

Česko bylo posledních pětadvacet let – i když zažilo různé turbulence – neuvěřitelně úspěšné. Celou tu dobu obstálo jako otevřená ekonomika všem konkurenčním tlakům. Poprvé po pětadvaceti letech se dnes ale bojím, že to v příštích pěti, deseti letech nemusí platit. Naší výhodou je totiž blízkost vyspělým západoevropským zemím, solidní dopravní spojení a levná a kvalifikovaná pracovní síla. To se ale kvůli současným technologickým trendům může stát nezajímavé: robotizace, výroba na 3D tiskárnách a podobně může způsobit, že bude najednou pro Francouze, Němce a Američany znovu zajímavé stavět (tentokrát robotizované) továrny doma. I v tomto kontextu je dobré si uvědomit, že jsme společně se Slovenskem zemí, která má největší podíl autoprůmyslu v HDP i na hlavu. Existují přitom prognózy, podle kterých se do několika let sníží světová produkce a prodej aut desetinásobně, protože se přejde na sdílení aut, autonomní řízení a tak dále. A na to musíme být připraveni.
sinfin.digital