Sdílím, tedy jsem: Vláda musí namísto zákazů vtáhnout Uber a spol. do hry

Roman Chlupatý

3. DÍL SÉRIE POVOLEBNÍ ČESKO. Sdílená ekonomika nabobtná globálně do roku 2025 o více než 2200 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti PwC, podle které se pod tento explozivní růst podepíše takřka rovným dílem USA a Evropa. Vlády by se i proto měly Uber a spol. pokusit zapojit do hry, nikoli zakazovat. Podrobnosti diskutovali publicista a konzultant Roman Chlupatý a business development manager BlaBlaCars Chantal Ambord. Jako tradičně nabízíme hlavní teze doplňované o expertní ohlasy. 

Lesk a bída sdílení: Tradiční svět je pod tlakem, pomyslný koláč příležitostí je ale větší. 

Někteří komentátoři přirovnávají protesty proti Uberu a dalším představitelům sdílené ekonomiky k akcím anglických Luditů, kteří na počátku 19. století rozbíjeli stroje beroucí dělníkům v textilkách práci. Na první pohled jsou nedávné události v Praze nebo Paříži skutečně podobné, už na ten druhý je ale patrné, že to, co zažíváme nyní, se od událostí v Anglii před dvěma sty lety výrazně liší. Stroje tehdy připravovaly lidi o moc, nahrazovaly je. Sdílená ekonomika naopak lidem moc dává, dává jim práci. V souvislosti s jejím nástupem je tak třeba zamyslet se nejen nad tím, zda kvůli sdílené ekonomice nějaká pracovní místa v rámci staré ekonomiky zanikají, ale zároveň i nad tím, zda – respektive o kolik – se díky ní zvětšuje pomyslný koláč. Umožňuje sdílená ekonomika většímu množství lidí cestovat, být mobilní? Umožňuje více lidem zarezervovat si hotel nebo dům? Udělali by ti samí lidé to samé, pokud by služby sdílené ekonomiky neexistovaly? To jsou férové, relevantní otázky. Dostupná data přitom napovídají, že se díky sdílené ekonomice některé sektory zvětšily. To určitě dostalo některé lidi pod tlak, stejně tak to nicméně také vytvořilo nová pracovní místa.

Komentář Pavly Žížalové, PwC

Ono to možná ani s těmi stroji nebylo tak jednoznačné – ano, některé lidi připravily o práci či o moc, jiným ji ale daly. Někdo musel ty stroje vymyslet, zkonstruovat, vyrobit, někdo je musí opravovat, řídit, koordinovat atd. A tak je to i se sdílenou ekonomikou. Není to totiž jen Uber nebo Airbnb, ale spousta dalších i malých podniků, které by pravděpodobně jinak nevznikly. Nabízejí služby, které by nás dříve nemuselo napadnout využít, nebo bychom si je nemohli dovolit. Jako třeba vlastního soukromého kuchaře, který vám doma připraví několikachodové menu. Nebo výlet na poslední chvíli ve vypůjčeném sportovním autě.
sinfin.digital