Přesvědčený Evropan a knihovník mluvící pěti jazyky. Kdo je muž, který chce sesadit Merkelovou?

Lucie Bednárová

Politický matador, který po svém odchodu z čela Evropského parlamentu rozčeřil stojaté vody v německé politice. Nejenže dýchal na záda dosavadní kancléřce Angele Merkelové, po určitou dobu se dokonce zdálo, že má velkou šanci zabránit tomu, aby již počtvrté usedla do kancléřského úřadu. Jednašedesátiletému lídrovi sociální demokracie (SPD) Martinu Schulzovi ale došel dech a nyní se zdá, že jeho předvolební ambice zůstanou nenaplněny, i když si to sám ani náznakem nepřipouští. Kdo je politik, který se odmítá vzdát a tvrdí, že bude o kancléřské křeslo bojovat do poslední minuty?

O své minulosti Martin Schulz hovoří otevřeně a přiznává, že nebýt jedné zásadní události v jeho životě, nikdy by se nedostal tam, kde je nyní. Jako mladý nadšený fotbalista utrpěl vážné zranění a musel se vzdát kariéry sportovní hvězdy. Nevycházelo mu to ani na střední škole, ze které musel předčasně odejít a nikdy ji nedokončil. Začal proto pít a vážné problémy s alkoholem ho dohnaly až k pokusu o sebevraždu.

Znovu do života ho dostali přátelé a Schulz se zařekl, že se skleničky s alkoholem už nedotkne. Slovo dodržel a ve 27 letech si otevřel v rodném městečku Würselen v Severním Porýní-Vestfálsku, které se nachází nedaleko nizozemských a belgických hranic, vlastní knihkupectví. Druhá šance vyšla. „Myslím, že jsem jediný vrcholový politiky v Německu, který otevřeně přizná své osobní selhání,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Der Spiegel.

Angela netelefonovala do Sýrie a nezvala migranty, v Česku by propadla, říká Jaroslav Šonka

sinfin.digital