Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

900 modelů od 180 značek. Ženevský autosalon se otevírá veřejnosti

900 modelů od 180 značek. Ženevský autosalon se otevírá veřejnosti

Pro veřejnost dnes na ženevském výstavišti Palexpo otevře své brány 87. mezinárodní autosalon. Nejvýznamnější evropská automobilová přehlídka představuje téměř 150 světových a evropských výstavních premiér. Potrvá do 19. března.

Celkem je na výstavišti 900 modelů od 180 vystavovatelů. Tuzemská Škoda Auto má v expozici rekordních sedm novinek. Hlavní z nich je modernizovaný model Octavia v dosud nejvýkonnější variantě RS 245 se 180 kW a outdoorová Octavia Scout. Ve variantě Scout je k vidění i velké SUV Škody Kodiaq, druhou verzí je Sportline. Dále jsou k vidění přepracované vozy Rapid, Rapid Spaceback a Citigo.

Opel uvádí svou vlajkovou loď Insignia druhé generace ve verzích Grand Sport a Sports Tourer a představuje také nový crossover Crossland X. Seat přichystal pátou generaci Ibizy a Volkswagen rozšířil nabídku modelů o nové avantgardní "gran turismo" Arteon, které zaujme na trhu postavení nad modelovou řadou Passat.

Korejská automobilka Hyundai připravila kombi verzi svého modelu i30, vyráběného ve slezských Nošovicích. Ford přichází s novou Fiestou ST a Renault s novým Capturem.

Italská automobilka Ferrari na letošek přichystala pro ženevskou výstavu svůj dosud nejvýkonnější a nejrychlejší model. Ferrari 812 Superfast má mít výkon 800 koní a maximální rychlost přes 340 kilometrů v hodině. Lamborghini vystavuje vylepšený Huracán Performante, který drží časový rekord na severní smyčce Nürnburgringu. Na výstavě je k vidění i obnovená značka Renaultu Alpine.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744