Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alfa Romeo představila nejhezčí SUV na trhu

Alfa Romeo představila nejhezčí SUV na trhu

Stelvio je středně velké luxusní SUV, které má konkurovat obdobným vozům německých značek BMW a Audi. První SUV Alfy Romeo je klíčem k realizaci plánů skupiny Fiat Chrysler na prodej vozů pro luxusnější segmenty trhu s vyšší marží.

Italská automobilka Alfa Romeo ze skupiny Fiat Chrysler představila svůj první sportovně-užitkový vůz (SUV). Model Stelvio, který má dnes premiéru na autosalonu v Los Angeles, má zaujmout hlavně zákazníky ve Spojených státech, které jsou největším a nejziskovějším trhem skupiny.

Stelvio je středně velké luxusní SUV, které má konkurovat obdobným vozům německých značek BMW a Audi. První SUV Alfy Romeo je klíčem k realizaci plánů skupiny Fiat Chrysler na prodej vozů pro luxusnější segmenty trhu s vyšší marží.

"Stelvio má všechny ingredience k tomu, aby se nakonec stalo nejlépe prodávaným modelem Alfy Romeo," řekl agentuře Bloomberg Ian Fletcher z analytické firmy IHS Automotive. "Pokud se to má podařit, mělo by toto SUV budit dojem luxusního zboží s italským šmrncem," dodal.

Šéf Fiatu Sergio Marchionne chce obnovit reputaci Alfy Romeo jako luxusní značky a americký debut Stelvia je pro tuto snahu rozhodující. Prodej vozů této značky zaznamenal prudký pokles a její předešlé pokusy expandovat mimo Evropu byly odloženy.

Vůz pojmenovaný podle nejvýše položené silnice ve Východních Alpách, pověstné svými vlásenkami, které se vinou nad sebou v prudkém svahu, se začne prodávat příští rok. Jeho cena se zřejmě bude pohybovat na úrovni jeho rivalů, jako jsou modely Audi Q5 a BMW X3, které v USA stojí kolem 40.000 dolarů (asi milion Kč), uvedl Bloomberg.

Stelvio bude třetím modelem, který bude značka prodávat na americkém trhu. Do USA se Alfa Romeo vrátila před dvěma lety se sportovním vozem 4C a nyní na tamní trh uvádí středně velký sedan Giulia.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1