Auta, která vystřelí z 0 na 100 km/h za nejkratší čas. Vybrali jsme 12 nejrychlejších

Živě.cz

Karel Kilián

Tesla překvapila tím, že ve zrychlení poráží i ryzí sporťáky. Podívejte se na 12 aut, která zrychlí z 0 na 100 km/h za nejkratší čas. Vybíráme z aut, která se sériově vyrábí a mohou do běžného provozu.

1. Porsche 918 Spyder

Porsche 918 Spyder je hybridní sportovní vůz, kterému pod kapotou pracuje osmiválcový motor s objemem 4,6 litru a výkonem 616 koní. Vedle toho je vybaven ještě dvěma elektromotory s výkonem 283 koní, čímž celkový špičkový výkon šplhá na 899 koní. Produkce tohoto modelu byla zahájena v září 2013, přičemž auto stálo 611 tisíc eur, tedy v přepočtu při tehdejším kursu bezmála 16 milionů korun. Výroba Porsche 918 Spyder skončila v červnu 2015.

Při hmotnosti auta kolem 1,7 tuny předpokládal výrobce zrychlení z 0 na 100 km/h během 2,5 sekund, z 0 na 200 km/h za 7,2 sekundy a z 0 na 300 km/h za 19,9 sekund. Maximální testovaná rychlost byla 350 km/h a poměr hmotnosti k výkonu byl 1,92 kilogramu na koňskou sílu, v odlehčené verzi dokonce jen 1,84 kilogramu na koňskou sílu.

V roce 2014 potvrdil tento sporťák své ambice, když v nezávislém měření zrychlil z 0 na 100 km/h za pouhých 2,2 sekundy. Pro test byly použity pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2 325/30ZR-21. Stojí za zdůraznění, že se nejedná o závodní pneumatiky bez vzorku (tzv. slicky), ale o běžně dostupné pneumatiky, se kterými se může do běžného provozu.

2. Tesla Model S P100D Ludicrous+

Na druhém místě je novější Tesla Model S P100D. Jedná se o verzi s vylepšenou baterií Ludicrous+, jejímž přínosem je nejen větší dojezd (až 613 kilometrů), ale právě také lepší akcelerace. Tento praktický sedan působí mezi čistokrevnými sporťáky jako zjevení, ale na druhé místo žebříčku aut s největším zrychlením se dostal právem.

Tesla Model S P100D Ludicrous+ dosáhla v nezávislém testu 2,3 sekundy, tedy abychom byli zcela přesní, oficiální čas zrychlení z nuly na stovku zní 2,276 sekundy.

Veřejnost poněkud překvapilo, že přes dvě tuny těžké auto dokázalo tak skvěle akcelerovat. Důvody jsou v podstatě tři: vysoký výkon s okamžitým točivým momentem, pohon všech kol a vynikající přilnavost. Kombinace těchto faktorů dovezla Teslu na druhé místo našeho přehledu. Díky rychlonabíjení zvládnete tento nenápadný sedan nabít na 80% kapacitu během 70 minut.