Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Automobilkám se v Evropě loni dařilo. Nejvíce rostl Jaguar

Automobilkám se v Evropě loni dařilo. Nejvíce rostl Jaguar

Evropský trh s novými automobily v loňském roce rostl v nečekaném tempu. Celkem se za rok 2016 na kontinentu prodalo o 6,5 procent automobilů více, než předloni, celkem 15,1 milionu. Důvodem jsou především výborné výsledky v Itálii a Španělsku, kde místní trhy rostly šestnácti, respektive jedenácti procenty. Také další trhy však zaznamenaly znatelný růst, na téměř šest procent dosáhla Francie, 3,7 procenta zaznamenalo Německo.

 

Lehké zpomalení však zaznamenala Velká Británie, která pokles v hodnotě jednoho procenta připisuje rozhodnutí o vystoupení z EU. Opačný trend však zaznamenala jedna z nejvýznamnějších automobilek Spojeného království. Jaguar totiž v loňském roce na evropském trhu zažil rekordní nárůst. Oproti roku 2015 jeho prodeje vzrostly o 70 procent na 68 tisíc prodaných kusů. Za nárůstem stojí především uvedení prvního SUV s označením F-Pace, který u zákazníků zaznamenal úspěch.

Meziročně se v Evropě dařilo také evropské Hondě, jejíž prodeje dosáhly oproti roku 2015 pětinového zlepšení. Téměř 160 tisíc automobilů automobilka prodala především díky reinkarnaci malého SUV HR-V. Na třetí pozici automobilek s největším meziročním růstem se umístil Jeep. A to rovněž díky úspěchům malého SUV, konkrétně modelu Renegade. Ten stojí na společné platformě, kterou sdílí s Fiatem.

Kladného meziročního růstu dosáhla většina automobilek, úspěch zaznamenali například italští výrobci, kteří rostli minimálně devíti procenty. Škoda loni v Evropě prodala 663 tisíc aut, což je o 7,4 procenta více, než před dvěma lety. Během loňského roku tak mladoboleslavský výrobce držel podíl na trhu ve výši 4,4 procenta. Úspěch sklidil rovněž Mercedes, který se po letech vrátil do čela „svaté trojice“ (automobilky Mercedes-Benz, Audi a BMW) a prodal 840 tisíc automobilů. Konkurence za ním však zaostává jen v řádech jednotek tisíců kusů.

Celý článek si můžete přečíst zde

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744