Češi jsou „víkendové hlavy“. V pátek jich na silnicích zemře nejvíc, automobilka to chce změnit | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi jsou „víkendové hlavy“. V pátek jich na silnicích zemře nejvíc, automobilka to chce změnit

Češi jsou „víkendové hlavy“. V pátek jich na silnicích zemře nejvíc, automobilka to chce změnit

Suverénně nejnebezpečnějším dnem na českých silnicích jsou pátky, vyplývá z aktuálních statistik dopravních policistů. Právě na konci pracovního týdne mnohé řidiče postihne takzvaný syndrom víkendové hlavy a ti bourají častěji než během ostatních dní v týdnu. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila novou kampaň Bezpečný pátek, která to má změnit. Cílí především na malé děti, rodiny i seniory. 

Slovní spojení „Černý pátek“ by namísto svého původu u burzovního propadu klidně mohl vzniknout na českých silnicích. Právě v závěru pracovního týdne se totiž v Česku odehraje suverénně nejvíc dopravních nehod a zároveň na silnicích zemře nejvíc lidí. Řidiči jsou totiž myšlenkami již často na víkendu a nevěnují se stoprocentně řízení, míní policie. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto chce novou kampaní Bezpečný pátek nelichotivé policejní statistiky přepsat. 

Těžištěm nové kampaně jsou semináře, workshopy a další naučně-vzdělávací akce, podobné například té, která v úterý proběhla v mladoboleslavské základní škole pro žáky prvních a třetích tříd. Vyšlo najevo, že když se měli třeťáci přihlásit, kdo z nich jezdí sem tam bez pásu, ruku vystřelili téměř všichni. Na krátké vzdálenosti to prý nestojí zato, omlouvali to nejčastěji. Přitom více než polovina dopravních nehod se odehraje buď při parkování nebo během jízd na krátké vzdálenosti. 

Mladoboleslavská automobilka rovněž spustila webový portál www.bezpecnypatek.cz, který má sloužit jako informační rozcestník s přehledem nadcházejících aktivit. 

„V oblasti dopravní bezpečnosti dlouhodobě podporujeme řadu projektů po celé České republice,“ uvedl novou kampaň domácí automobilky člen představenstva Bohdan Wojnar s tím, že Škoda v posledních letech podpořila projekty dopravní bezpečnosti za víc než 30 milionů korun. „Bezpečný pátek otevírá příležitost pro zastřešující koncept, který naše aktivity v oblasti zvyšování bezpečnosti prohloubí, jasně zaměří a sjednotí.“ 

Automobilka tvrdí, že se nejedná o běh na krátkou trať. „Chceme ta čísla opravdu snížit,“ říká pro INFO.CZ Petr Kraus, vedoucí Výzkumu dopravní bezpečnosti Škoda Auto. „Až se nám to podaří, vezmeme si na paškál zbylých šest dní.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.