Číňané už auta kopírovat nesmí. Aspoň ta od Disneyho

 FOTO: archiv

Michal Fokt

02. 01. 2017 • 18:07

Čínské kopie aut pijí krev celému světu, není však vyloučeno, že tento trend jednou skončí. Tamní soudy nejspíš vůbec poprvé uznaly autorská práva zahraniční firmě.

Zahraniční patenty a intelektuální vlastnictví je čínských firmám „volné“ a kopírují vše, co jim padne do oka. Důkazů o bezostyšném vykrádání automobilového designu už vyplavalo spousta – zahraniční firmy se ani nebrání, zřejmě to považují za předem ztracený boj.

Není však auto jako auto. Společnost Disney Pixar se čínské džungle bezpráví nezalekla a zareagovala na kreslený film Autobots režiséra Zhuo Jianrong žalobou. V animáku se totiž objevily postavy aut nápadně se podobající hrdinům pixarovského filmu Cars. A světe, div se, firma uspěla. Producent a distributor filmu dostali pokutu ve výši přibližně pět milionů korun.

Režisér nicméně u soudu tvrdil, že je nevinný a slavnou sérii Cars od Pixaru že nikdy neviděl. A zřejmě neviděl ani žádný z filmů Transformers, kde se vyskytovali autoboti. Proti rozhodnutí soudu se odvolal, a má dokonce v plánu natočit pokračování svého „původního díla“.

Více ze světa aut si přečtete na webu Auto.cz.

SDÍLET