Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Škodovky, Tatry i Velorexy. V USA mají obří muzeum československých veteránů

GALERIE: Škodovky, Tatry i Velorexy. V USA mají obří muzeum československých veteránů

Aero 10, Jawu 600, Pragu Baby, Škodu 1101, Tatru T700 i Velorex 435-O, všechna tato auta československé výroby najdete ve sbírce jednoho muzea v americkém Nashvillu.

 

Americké město Nashville ve státě Tennessee bude našinci známé hlavně jako centrum country hudby nebo jako domov hokejového týmu Nashville Predators hrajícího NHL. Tohle město by si ale měli zapamatovat i automobiloví fanoušci, od října roku 2003 je tam pro veřejnost otevřeno obří muzeum, v jehož sbírce najdete více než dvě desítky aut československé výroby. Od Aerovek po Velorexy!

Muzeum nazvané Lane Motor Museum podle svého zakladatele Jeffa Lanea je jako jedno z mála muzeí ve Spojených státech amerických primárně zaměřeno na automobily evropské produkce. Velká část z nich pochází i z bývalého východního bloku, mezi zastoupenými automobily jsou vedle těch československých také třeba východoněmecké Trabanty a Wartburgy nebo sovětský LuAZ a Záporožec. Zatímco některé vozy jsou v dokonalém stavu, na jiných se teprve pracuje. Cílem je přiblížit se co nejblíže původnímu vzhledu a uchovat historická díla i pro budoucí generace.

Našince ale jistě budou nejvíce zajímat auta československé výroby, kterých je ve sbírce Lane Motor Museum opravdu požehnaně. V mnoha případech jde přitom o nadmíru zajímavé kousky, které by zaujaly nejen v Americe, kde nejsou tak známé, ale také u nás.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1