Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Golf GTI First Decade Concept: Čtyřsetkoňový hybrid pro Wörthersee

Golf GTI First Decade Concept: Čtyřsetkoňový hybrid pro Wörthersee

Učni Volkswagenu vytvořili už desátou studii pro GTI Treffen u jezera Wörthersee. Tentokrát přestavěli Golfa GTI na hybrid. Společnost mu dělá... elektrický kombík!

Ani letošní největší evropské setkání příznivců vozů koncernu Volkswagen, pořádané už desítky let u rakouského jezera Wörthersee, se neobejde bez konceptu na bázi Golfu GTI. V posledních letech si vzali tvorbu showcarů na starosti učni Volkswagenu a pokud pátráte po původu označení Golf GTI First Decade, tak má spojitost právě s tím - slaví se deset let těchto učňovských prací.

 Koncept gétéíčka je letos v souladu s novou "elektrickou" budoucností Volkswagenu hybrid, ovšem ne ledajaký. Má totiž celkový výkon 415 koní (305 kW), přičemž elektromotor do kompletu přispívá svými 12 kW (16 k). Spalovací motor nezveřejněného objemu (patrně dvoulitr TSI) roztáčí přední kola, elektřina se stará o pohon kol zadní nápravy.

Auto umí jet pouze na spalovací motor i výhradně na elektřinu a obě jednotky samozřejmě také zvládají spolupracovat v hybridním módu. letos na projektu pracovalo třináct vybraných učňů, kteří zvolili pro auto dvoubarevnou kombinaci laku s kontrastními polepy a přidali dvacetipalcová kola a střešní spoiler z verze Clubsport. Kabina přišla o zadní sedadla, přibyla tuningová rezerva a výkonný audiosystém. Sedadlo řidiče s masážní funkcí lze ovládat aplikací ve smartphonu nebo tabletu. Obě sedadla dostala čalounění kůží nappa a alcantarou.

Celý článek si můžete přečíst na webu Auto.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1