Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak poznat, zda jsou pneumatiky ještě použitelné? Změřit hloubku dezénu nestačí

Jak poznat, zda jsou pneumatiky ještě použitelné? Změřit hloubku dezénu nestačí

Řada řidičů každoročně touto dobou řeší otázku, zda jsou stávající pneumatiky ještě použitelné, nebo je lepší se jich zbavit. Víme, jak mít během pár vteřin jasno!

Asi většina z nás řeší přezouvání automobilu přinejmenším dvakrát do roka – při výměně letních pneumatik za zimní a naopak. S prvním dubnovým dnem končí povinnost mít na vozidlech zimní pláště, v otázce přezutí na letní pneumatiky tedy není nad čím přemýšlet.

Jenže v případě, kdy nekupujete novou sadu pneumatik, vyvstává otázka, zda jsou ty starší, které celou zimu „spaly“ v koutě tmavé místnosti, ještě použitelné. Zkušený motorista si poradí velmi rychle – vezme do ruky měrku, změří hloubku dezénu, každou gumu vizuálně zkontroluje (kvůli případným mechanickým poškozením, boulím a podobně) a má jasno. Ale co ti, kteří považují automobily za spotřební zboží a v technice se moc nevyznají? I pro ně máme řešení.

 Předně je třeba si uvědomit následující: dezén ještě použitelné letní pneumatiky musí mít minimální hloubku 1,6 milimetru a stáří nesmí přesáhnout deset let (zjistíte jej díky kódu DOT, jehož poslední čtyřčíslí značí měsíc a rok výroby pneumatiky). Hloubku dezénu prověříte snadno, stačí použít zmíněný hloubkoměr, který dnes seženete za pár korun prakticky na každém rohu, a často bývá součástí měřiče tlaku. Měříme v podélné drážce vzdálené přibližně čtyři centimetry od bočnice pláště. Avšak pozor: pneuservisy obvykle nedoporučují používat pláště s hloubkou dezénu okolo dvou milimetrů. Životnost už totiž nebude dlouhá.

Celý článek si můžete přečíst na webu Auto.cz.