Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak se krade palivo z nádrže? Jde to snadno i u moderních aut. Poradíme, jak se bránit

Jak se krade palivo z nádrže? Jde to snadno i u moderních aut. Poradíme, jak se bránit

Všichni tvrdí, že se nádrž nedá vycucnout přes nalévací otvor. Dokážeme, že jde o omyl. Vyzkoušeli jsme to na vlastní kůži. Naše rada nebude populární – dokupte uzávěr na klíč.

Občas něco zjistíme a dlouho pak přemýšlíme, jestli zveřejněním neuděláme společnosti medvědí službu. Jako třeba teď, když jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak snadné je vycucnout z nádrže auta palivo přes plnicí otvor. Skoro všichni mechanici nám svorně tvrdili, že to nejde. Zkušenější aspoň couvali, že se to tak nedělá.

My ale máme důkazy, že to jde – a skoro nic na tom není. Je k tomu jen potřeba správný grif a speciální pomůcky. První se dá naučit, druhé lehce koupit, případně stačí upravit z komerčních výrobků.

Na vlastní nebezpečí

Od doby, kdy se v autech stalo běžnou výbavou dálkově ovládané centrální zamykání, zmizela i uzamykací víčka nádrží. U vozidel mladších deseti let už většinou najdete jen šroubovací víčko bez zámku kryté dvířky, která jistí zajížděcí trn podobně jako zámky dveří.

Potíž je v tom, že krycí dvířka jsou často plastová a nedá práci je vylomit. Bezhlučně, bez svědků, často k tomu ani nepotřebujete šroubovák coby páčidlo. Ještě snadnější je to v případě dvoudílného víčka – trn zamkne jen spodní plast a vrchní se snadno vyloupne stejně, jako nám to ukázal jeden z majitelů Hyundaie i40. On má ale štěstí – vysát asijské vozy je obtížné, skoro až nemožné. Speciálně hyundaie a kie jsou oříškem i pro zkušeného.

Uzamykací víčka ještě najdete u vozidel, která v základní verzi centrál nemají: typicky Peugeot 207 či 208, Škoda Fabia I. a II. generace či Dacia Logan. Z nových ale také Škoda Rapid nebo Citigo. Existují ale i extrémy – třeba Fiat Punto bez jakéhokoliv jištění. Dokonce ani relativně nový Fiat Freemont nechrání palivo žádným způsobem, pokud si majitel k novému vozu nepřiplatil 800 Kč za zámeček.

Celý text si můžete přečíst na webu Auto.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744