Kauza Dieselgate u soudu: Volkswagen se snaží odvrátit vyšetřování managementu | info.cz

Články odjinud

Kauza Dieselgate u soudu: Volkswagen se snaží odvrátit vyšetřování managementu

Německá automobilka Volkswagen AG (VW) se obrátí na ústavní soud ve snaze odvrátit jmenování zvláštního auditora, který by vyšetřoval činnost managementu v emisním skandálu dieselgate. Informaci německého tisku potvrdil mluvčí automobilky.

O jmenování auditora rozhodl v listopadu nižší soud na žádost svazu soukromých investorů DSW o nezávislé šetření emisního skandálu. Vyšetřování má mimo jiné odhalit, zda představenstvo a dozorčí rada podniku v souvislosti s aférou porušily své povinnosti. Soud ve městě Celle rozhodl, že automobilka se nemůže odvolat, což VW považuje za porušení základních práv a bude se snažit, aby činnost auditora byla pozastavena ještě před jednáním ústavního soudu, uvedl list Süddeutsche Zeitung i televizní kanály NDR a WDR. Mluvčí VW jejich informaci potvrdil.

Krátce po vypuknutí skandálu v září 2015 Volkswagen najal americkou advokátní firmu Jones Day a poradenskou Deloitte, aby vyšetřily okolnosti pochybení a identifikovaly odpovědné osoby. Přestože se společnost zavázala ke zlepšení transparentnosti, výsledky šetření nikdy nezveřejnila. Z jeho závěrů vycházela dohoda o urovnání emisního skandálu s americkým ministerstvem obrany, podle níž VW souhlasil se zaplacením 4,3 miliardy dolarů (zhruba 92 miliard Kč).

Skupina investorů požaduje odškodnění v řádu miliard a chce zjistit, kdy si výkonný management firmy poprvé uvědomil skutečnosti spojené s emisními podvody a kdy o potenciálních finančních škodách informoval investory. Německé zákony o cenných papírech vyžadují, aby společnosti zveřejňovaly jakékoliv tržně citlivé zprávy včas. Věc vyšetřuje také německá prokuratura.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud