Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konkurent Tesly od Porsche vyjede na silnice v roce 2019. Mohl by být levnější

1080p720p360p

V roce 2015 představila německá automobilka Porsche koncept elektromobilu s názvem Mission E, který měl konkurovat Modelu S od americké Tesly. Nyní na autosalonu ve Frankfurtu generální ředitel Porsche Oliver Blume prohlásil, že elektromobil svým vzhledem velmi podobný dva roky starému konceptu opravdu půjde do výroby. Na trhu by se měl objevit v roce 2019 a jeho cena se bude pohybovat mezi 80 až 90 tisíci dolary, což je méně, než za jakou částku prodává Tesla nejvýkonnější verzi svého Modelu S.

Velikostí bude novinka od Porsche vyplňovat mezeru mezi čtyřdveřovou Panamerou a klasickým sporťákem 911. Na rozdíl od ikonického modelu automobilky ale její elektromobil dostane čtyřdveřovou karoserii. Tesle se její nový konkurent z Německa bude rovnat také co do výkonu. Konstruktéři slibují zrychlení z 0 na 100 km/h pod 3,5 sekund a maximální rychlost okolo 250 kilometrů za hodinu. Cenově srovnatelný model z automobilky Elona Muska dosahuje zrychlení na stovku za 4,3 sekundy při maximální rychlosti 250 kilometrů za hodinu. Je ale také možné, že za cenu 80-90 tisíc dolarů nabídne Porsche pouze vstupní model a slibované výkonu se budou týkat jen dražších verzí.

Při prezentaci chystané novinky už však ředitel Porsche Blume nesdělil, jaký mohou potenciální zájemci o model vycházející z konceptu Mission E očekávat dojezd. Není také jasné, zda Porsche plánuje uvedení také dalších elektromobilů. Nabízí se například elektrické SUV nebo dvoudveřový sporťák. Elektrické varianty modelů jako Cayenne nebo 911 ovšem dříve, či později přijdou. Koncern Volkswagen, jehož je Porsche součástí, se totiž zavázal, že do roku 2030 nabídne každý ze svých více, než 300 různých modelů také v elektrické verzi. To mimo jiné znamená například i elektrickou Škodu Fabii nebo dodávku Volkswagen Transporter.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1