Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Musk opět sní o revoluci v dopravě. Za svezení v tunelech bude chtít pouhý dolar

Musk opět sní o revoluci v dopravě. Za svezení v tunelech bude chtít pouhý dolar

Plány podnikatele Elona Muska by se jen stěží daly nazvat skromnými. Majitel společností jako je Tesla nebo SpaceX napříkald plánuje, že v následujících letech dostane kosmické plavidlo s lidskou posádku na Mars. Vedle toho chce být jedním z hlavních strůjců elektrické revoluce v osobní a nákladní přepravě.  

Kromě těchto dvou nejviditelnějších aktivit však Musk prostřednictvím své další společnosti Boring Complany pracuje i na vývoji nového transportního systému. V uplynulých dnech Musk spolu s dalšími představiteli Boring Company nastínil vizi, jak by měla jeho společnost od základu proměnit dopravní infrastrukturu v metropolitní oblasti města Los Angeles.  

Podstatou transportního systému Loop budou šestnáctimístné elektrické kabinky, které by pasažéry dokázaly z centra Los Angeles dopravit na mezinárodní letiště za 8 minut. Musk navíc slibuje, že jednosměrný lístek bude stát pouze jeden dolar. Celý dopravní systém má být veden v tunelech.

Prezentace, kde podnikatelská celebrita představila své vize, začala s drobným zpožděním. To Musk ironicky omluvil tvrzením, že jej zdržela dopravní zácpa. Poté začal zakladatel společností Tesla a SpaceX vysvětlovat, proč podle něj není ideálním řešením posílat auta od vzduchu. Problém s dopravou podle něj totiž nevyřeší. Nadějnou alternativu však má představovat právě doprava v tunelech, které jsou podle Muskových slov „stejně tak zábavná“ a hlavně bezpečnější. 

Vybudování dopravního řešení Loop je podle Boring Company mnohem perspektivnější než rozvoj stávajících podzemních drah ve velkých městechLoop totiž umožní vybudování mnohem většího množství malých odbavovacích bodů, které tak budou pro využívání v metropolích efektivnější. Musk také zdůraznil, že nový transportní systém nemá za cíl zcela nahradit stávající způsoby veřejné dopravy ve městech. Má je naopak doplnit a v případě potřeby také propojit.  

V současné době nejmladší Muskova firma připravuje stavby čtyřkilometrového zkušebního tunelu. Ten bude společnost hloubit na soukromém pozemku a veřejný sektor se zatím nebude podílet ani na financování. Musk také slíbil, že až bude stavba testovacího tunelu hotová, začne zde veřejnosti nabízet bezplatné zkušební jízdy.

Společnost Boring Company na sebe upozornila už dříve. Například na začátku letošního roku získala na svůj rozvoj 10 milionů dolarů tím, že lidem začala prodávat plamenomety s logem společnosti. Celkem jich firma Elona Muska prodala 20 tisíc. Kromě toho prodala Boring Company obdobným způsobem také čepice s logem firmy. Celkem 50 tisíc čepic se prodalo po 20 dolarech a firma tím tak získala další milion dolarů. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1