Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Musk opět sní o revoluci v dopravě. Za svezení v tunelech bude chtít pouhý dolar

Musk opět sní o revoluci v dopravě. Za svezení v tunelech bude chtít pouhý dolar

Plány podnikatele Elona Muska by se jen stěží daly nazvat skromnými. Majitel společností jako je Tesla nebo SpaceX napříkald plánuje, že v následujících letech dostane kosmické plavidlo s lidskou posádku na Mars. Vedle toho chce být jedním z hlavních strůjců elektrické revoluce v osobní a nákladní přepravě.  

Kromě těchto dvou nejviditelnějších aktivit však Musk prostřednictvím své další společnosti Boring Complany pracuje i na vývoji nového transportního systému. V uplynulých dnech Musk spolu s dalšími představiteli Boring Company nastínil vizi, jak by měla jeho společnost od základu proměnit dopravní infrastrukturu v metropolitní oblasti města Los Angeles.  

Podstatou transportního systému Loop budou šestnáctimístné elektrické kabinky, které by pasažéry dokázaly z centra Los Angeles dopravit na mezinárodní letiště za 8 minut. Musk navíc slibuje, že jednosměrný lístek bude stát pouze jeden dolar. Celý dopravní systém má být veden v tunelech.

Prezentace, kde podnikatelská celebrita představila své vize, začala s drobným zpožděním. To Musk ironicky omluvil tvrzením, že jej zdržela dopravní zácpa. Poté začal zakladatel společností Tesla a SpaceX vysvětlovat, proč podle něj není ideálním řešením posílat auta od vzduchu. Problém s dopravou podle něj totiž nevyřeší. Nadějnou alternativu však má představovat právě doprava v tunelech, které jsou podle Muskových slov „stejně tak zábavná“ a hlavně bezpečnější. 

Vybudování dopravního řešení Loop je podle Boring Company mnohem perspektivnější než rozvoj stávajících podzemních drah ve velkých městechLoop totiž umožní vybudování mnohem většího množství malých odbavovacích bodů, které tak budou pro využívání v metropolích efektivnější. Musk také zdůraznil, že nový transportní systém nemá za cíl zcela nahradit stávající způsoby veřejné dopravy ve městech. Má je naopak doplnit a v případě potřeby také propojit.  

V současné době nejmladší Muskova firma připravuje stavby čtyřkilometrového zkušebního tunelu. Ten bude společnost hloubit na soukromém pozemku a veřejný sektor se zatím nebude podílet ani na financování. Musk také slíbil, že až bude stavba testovacího tunelu hotová, začne zde veřejnosti nabízet bezplatné zkušební jízdy.

Společnost Boring Company na sebe upozornila už dříve. Například na začátku letošního roku získala na svůj rozvoj 10 milionů dolarů tím, že lidem začala prodávat plamenomety s logem společnosti. Celkem jich firma Elona Muska prodala 20 tisíc. Kromě toho prodala Boring Company obdobným způsobem také čepice s logem firmy. Celkem 50 tisíc čepic se prodalo po 20 dolarech a firma tím tak získala další milion dolarů. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744