Musk opět sní o revoluci v dopravě. Za svezení v tunelech bude chtít pouhý dolar | info.cz

Články odjinud

Musk opět sní o revoluci v dopravě. Za svezení v tunelech bude chtít pouhý dolar

Plány podnikatele Elona Muska by se jen stěží daly nazvat skromnými. Majitel společností jako je Tesla nebo SpaceX napříkald plánuje, že v následujících letech dostane kosmické plavidlo s lidskou posádku na Mars. Vedle toho chce být jedním z hlavních strůjců elektrické revoluce v osobní a nákladní přepravě.  

Kromě těchto dvou nejviditelnějších aktivit však Musk prostřednictvím své další společnosti Boring Complany pracuje i na vývoji nového transportního systému. V uplynulých dnech Musk spolu s dalšími představiteli Boring Company nastínil vizi, jak by měla jeho společnost od základu proměnit dopravní infrastrukturu v metropolitní oblasti města Los Angeles.  

Podstatou transportního systému Loop budou šestnáctimístné elektrické kabinky, které by pasažéry dokázaly z centra Los Angeles dopravit na mezinárodní letiště za 8 minut. Musk navíc slibuje, že jednosměrný lístek bude stát pouze jeden dolar. Celý dopravní systém má být veden v tunelech.

Prezentace, kde podnikatelská celebrita představila své vize, začala s drobným zpožděním. To Musk ironicky omluvil tvrzením, že jej zdržela dopravní zácpa. Poté začal zakladatel společností Tesla a SpaceX vysvětlovat, proč podle něj není ideálním řešením posílat auta od vzduchu. Problém s dopravou podle něj totiž nevyřeší. Nadějnou alternativu však má představovat právě doprava v tunelech, které jsou podle Muskových slov „stejně tak zábavná“ a hlavně bezpečnější. 

Vybudování dopravního řešení Loop je podle Boring Company mnohem perspektivnější než rozvoj stávajících podzemních drah ve velkých městechLoop totiž umožní vybudování mnohem většího množství malých odbavovacích bodů, které tak budou pro využívání v metropolích efektivnější. Musk také zdůraznil, že nový transportní systém nemá za cíl zcela nahradit stávající způsoby veřejné dopravy ve městech. Má je naopak doplnit a v případě potřeby také propojit.  

V současné době nejmladší Muskova firma připravuje stavby čtyřkilometrového zkušebního tunelu. Ten bude společnost hloubit na soukromém pozemku a veřejný sektor se zatím nebude podílet ani na financování. Musk také slíbil, že až bude stavba testovacího tunelu hotová, začne zde veřejnosti nabízet bezplatné zkušební jízdy.

Společnost Boring Company na sebe upozornila už dříve. Například na začátku letošního roku získala na svůj rozvoj 10 milionů dolarů tím, že lidem začala prodávat plamenomety s logem společnosti. Celkem jich firma Elona Muska prodala 20 tisíc. Kromě toho prodala Boring Company obdobným způsobem také čepice s logem firmy. Celkem 50 tisíc čepic se prodalo po 20 dolarech a firma tím tak získala další milion dolarů. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud