Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Musk ukázal první záběry z podzemních dálnic v LA. Pozor, ať nedostanete závrať, varuje

Musk ukázal první záběry z podzemních dálnic v LA. Pozor, ať nedostanete závrať, varuje

Miliardář, vizionář a zakladatel projektů jako Tesla či Space X Elon Musk ukázal první záběry z tunelů, které buduje pod Los Angeles, a které mají v blízké budoucnosti fungovat jako podzemní dálnice. Automobily tam budou dosahovat rychlosti až 200 kilometrů za hodinu, Musk na videu varuje, že slabší povahy by jej raději vůbec neměly sledovat. 

Automobily v nově vyražených tunelech budou přepravovat „sáňky“ poháněné elektřinou, čímž odpadne problém s odvětráváním výfukových plynů. Zároveň však budou dosahovat rychlosti až 200 kilometrů v hodině, takže přeprava bude rychlá a efektivní. V rámci propagačních videí Musk dokonce diváky varoval, že pouhé sledování těchto materiálů může vyvolávat závratě.

Miliardář uvedl, že první tunel povede z místního letiště LAX do Westwoodu, Sherman Oaks, Santa Monicy a Culver City. Poté, až získá povolení od místní radnice, by se projekt měl rozšířit po celém LA.

„Věnuji tomuto projektu asi pět procent svého času, je to spíš takový koníček,“ řekl Musk v pořadu TED Talks, s tím, že svůj první stroj na ražbu tunelů pojmenoval Godot.

Los Angeles je známé svými chronickými dopravními zácpami a Musk doufá, že jeho nový projekt tento problém pomůže vyřešit. Podle nedávné studie přišlo amerického řidiče čekání v zácpách na 1400 dolarů ročně, celou zemi pak zácpy stály na 300 miliard dolarů.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1