Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muskovým zákazníkům už dochází trpělivost. Ruší až čtvrtinu objednávek nového modelu Tesly

Muskovým zákazníkům už dochází trpělivost. Ruší až čtvrtinu objednávek nového modelu Tesly

Čeho je moc, toho je příliš. A pro zákazníky automobilky Tesla, kterou řídí vizionář Elon Musk, je příliš čekání na dodání nových vozů automobilky – Modelu 3. Až 24 procent zákazníků, kteří složili tisícidolarovou zálohu, svou objednávku zrušilo, informuje zpravodajský server CNN s odvoláním na data investiční banky Needham & Co.

Podle analytika banky Rajvindra Gilla zákazníci zrušili asi čtvrtinu rezervací a tempo rušených objednávek je asi dvojnásobné oproti době před rokem. Aby toho nebylo málo, počet zrušených objednávek je nyní vyšší, než tempo růstu nové poptávky, informuje CNN.

Důvodem nespokojenosti zákazníků jsou údajně dlouhé dodací doby Modelu 3 a obavy, že zákazníci kvůli zádrhelům v produkci přijdou o časově omezené státní daňové zvýhodnění, které jim může u 35tisícového vozu ušetřit až 7,5 tisíce dolarů (asi 165 tisíc korun).

Každý ze zájemců o Model 3 musel při své objednávce složit vratnou zálohu tisíc dolarů, aby se dostal do pořadníku na dodání. Jenže výroba prvního skutečně masově rozšířeného elektrovozu automobilky nešla podle plánů a Muskovi se dlouhodobě nedařilo plnit produkční cíle. Na slíbenou metu pěti tisíc vozů se dostal až poslední týden v červnu.

Tiskový mluvčí Tesly i sám Elon Musk analýzu Gilla popřeli. „Nevím, odkud se tyto nesmyslné zprávy berou, ale minulý týden jsme měli čistý přírůstek pěti tisíc nových objednávek,“ uvedl na konci týdne Musk na Twitteru. Tiskový mluvčí automobilky doplnil, že průměrná čekací doba na Model 3 se nyní zkrátila na jeden až tři měsíce. Automobilka ke konci června evidovala přibližně 420 tisíc objednávek.

Jenže jak upozorňuje server CNBC, proklamovaná čísla nesedí. Musk chce sice v dlouhodobějším časovém horizontu vyrábět až osm tisíc automobilů týdně, i kdyby se mu to však podařilo, trvalo by mu vyřízení všech současných objednávek déle, než 12 měsíců. A to bez započítání přijímání objednávek nových. 

Server CNBC proto analyzuje, že buď je tempo rušení stávajících rezervací vyšší, než je Musk ochotný připustit, nebo lidé o to, aby jim automobil dodali, nemají akutní zájem.

Ne vše ale kazí Muskovi jeho náladu. Vlivný americký spotřebitelský časopis Consumer Reports po váhání koncem května svým čtenářům koupi elektromobilu Model 3 doporučil. Přesvědčil ho upravený software, který výrazně zkracuje brzdnou dráhu vozu. Dříve přitom časopis předesílal, že kvůli příliš slabým brzdám a dalším vadám nejnovější model Tesly jeho pečeť nezíská.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1