Muskovým zákazníkům už dochází trpělivost. Ruší až čtvrtinu objednávek nového modelu Tesly | info.cz

Články odjinud

Muskovým zákazníkům už dochází trpělivost. Ruší až čtvrtinu objednávek nového modelu Tesly

Čeho je moc, toho je příliš. A pro zákazníky automobilky Tesla, kterou řídí vizionář Elon Musk, je příliš čekání na dodání nových vozů automobilky – Modelu 3. Až 24 procent zákazníků, kteří složili tisícidolarovou zálohu, svou objednávku zrušilo, informuje zpravodajský server CNN s odvoláním na data investiční banky Needham & Co.

Podle analytika banky Rajvindra Gilla zákazníci zrušili asi čtvrtinu rezervací a tempo rušených objednávek je asi dvojnásobné oproti době před rokem. Aby toho nebylo málo, počet zrušených objednávek je nyní vyšší, než tempo růstu nové poptávky, informuje CNN.

Důvodem nespokojenosti zákazníků jsou údajně dlouhé dodací doby Modelu 3 a obavy, že zákazníci kvůli zádrhelům v produkci přijdou o časově omezené státní daňové zvýhodnění, které jim může u 35tisícového vozu ušetřit až 7,5 tisíce dolarů (asi 165 tisíc korun).

Každý ze zájemců o Model 3 musel při své objednávce složit vratnou zálohu tisíc dolarů, aby se dostal do pořadníku na dodání. Jenže výroba prvního skutečně masově rozšířeného elektrovozu automobilky nešla podle plánů a Muskovi se dlouhodobě nedařilo plnit produkční cíle. Na slíbenou metu pěti tisíc vozů se dostal až poslední týden v červnu.

Tiskový mluvčí Tesly i sám Elon Musk analýzu Gilla popřeli. „Nevím, odkud se tyto nesmyslné zprávy berou, ale minulý týden jsme měli čistý přírůstek pěti tisíc nových objednávek,“ uvedl na konci týdne Musk na Twitteru. Tiskový mluvčí automobilky doplnil, že průměrná čekací doba na Model 3 se nyní zkrátila na jeden až tři měsíce. Automobilka ke konci června evidovala přibližně 420 tisíc objednávek.

Jenže jak upozorňuje server CNBC, proklamovaná čísla nesedí. Musk chce sice v dlouhodobějším časovém horizontu vyrábět až osm tisíc automobilů týdně, i kdyby se mu to však podařilo, trvalo by mu vyřízení všech současných objednávek déle, než 12 měsíců. A to bez započítání přijímání objednávek nových. 

Server CNBC proto analyzuje, že buď je tempo rušení stávajících rezervací vyšší, než je Musk ochotný připustit, nebo lidé o to, aby jim automobil dodali, nemají akutní zájem.

Ne vše ale kazí Muskovi jeho náladu. Vlivný americký spotřebitelský časopis Consumer Reports po váhání koncem května svým čtenářům koupi elektromobilu Model 3 doporučil. Přesvědčil ho upravený software, který výrazně zkracuje brzdnou dráhu vozu. Dříve přitom časopis předesílal, že kvůli příliš slabým brzdám a dalším vadám nejnovější model Tesly jeho pečeť nezíská.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud