Návrat do historie: Kolik stála Škoda Octavia v roce 1998? Za ABS se připlácely tisíce korun | info.cz

Články odjinud

Návrat do historie: Kolik stála Škoda Octavia v roce 1998? Za ABS se připlácely tisíce korun

Podívejte se s námi, kolik stál nejúspěšnější model Škody Auto téměř před 20 lety. Pohled do historie nám umožnily dobové ceníky a prospekty.

 

Když jsem po letech narazil na prospekty a ceníky první generace Škody Octavia, dýchla na mě pořádná dávka nostalgie. Jde o historicky nejúspěšnější model Škody Auto a já si moc dobře vzpomínám na to, kdy se začal poprvé objevovat na silnicích. Bylo mi asi osm let, když jeden ze sousedů dorazil se sněhově bílým kouskem, který dostal v práci jako služební vůz. Tenkrát byl dost za frajera, netrvalo ale dlouho a octavia byla k vidění takřka na každém rohu.

Od té doby uběhlo už dvacet let a za tu dobu se toho v automobilovém průmyslu změnilo hodně. Bezpečnostní standardy, výbavy nových aut a podobně, proto mi nepřijde úplně od věci si připomenout, co jste za své peníze koncem minulého tisíciletí dostali. Škoda Octavia byla v roce 1998 nabízena s motory 1.6 MPI/55 a 74 kW, 1.8 20V/92 kW, 1.9 SDI/50 kW a 1.9 TDI/66 a 81 kW kW. Čtyřkolky tenkrát ještě nebyly, ty dorazily až v roce 1999, a první RS bylo k dispozici až od roku 1999. I tak ale najdeme v ceníku docela dost zajímavostí.

Základní cena Škody Octavia první generace byla stanovena na 349.900 korun, šlo o linii LX s motorem 1.6 MPI o výkonu 55 kW. Mezi standardní výbavové prvky patřilo třeba třetí brzdové světlo, otáčkoměr s digitálním hodinami, posilovač řízení, příprava pro rádio (anténa a čtyři reproduktory), imobilizér, airbag řidiče, předepínače bezpečnostních pásů, zvuková signalizace zapnutých světel, volant nastavitelný ve dvou osách nebo 14palcová kola s velkoplošnými kryty. Tedy žádných šest airbagů, ESP, ABS a podobné standardy dnešní doby.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud