Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat do historie: Kolik stála Škoda Octavia v roce 1998? Za ABS se připlácely tisíce korun

Návrat do historie: Kolik stála Škoda Octavia v roce 1998? Za ABS se připlácely tisíce korun

Podívejte se s námi, kolik stál nejúspěšnější model Škody Auto téměř před 20 lety. Pohled do historie nám umožnily dobové ceníky a prospekty.

 

Když jsem po letech narazil na prospekty a ceníky první generace Škody Octavia, dýchla na mě pořádná dávka nostalgie. Jde o historicky nejúspěšnější model Škody Auto a já si moc dobře vzpomínám na to, kdy se začal poprvé objevovat na silnicích. Bylo mi asi osm let, když jeden ze sousedů dorazil se sněhově bílým kouskem, který dostal v práci jako služební vůz. Tenkrát byl dost za frajera, netrvalo ale dlouho a octavia byla k vidění takřka na každém rohu.

Od té doby uběhlo už dvacet let a za tu dobu se toho v automobilovém průmyslu změnilo hodně. Bezpečnostní standardy, výbavy nových aut a podobně, proto mi nepřijde úplně od věci si připomenout, co jste za své peníze koncem minulého tisíciletí dostali. Škoda Octavia byla v roce 1998 nabízena s motory 1.6 MPI/55 a 74 kW, 1.8 20V/92 kW, 1.9 SDI/50 kW a 1.9 TDI/66 a 81 kW kW. Čtyřkolky tenkrát ještě nebyly, ty dorazily až v roce 1999, a první RS bylo k dispozici až od roku 1999. I tak ale najdeme v ceníku docela dost zajímavostí.

Základní cena Škody Octavia první generace byla stanovena na 349.900 korun, šlo o linii LX s motorem 1.6 MPI o výkonu 55 kW. Mezi standardní výbavové prvky patřilo třeba třetí brzdové světlo, otáčkoměr s digitálním hodinami, posilovač řízení, příprava pro rádio (anténa a čtyři reproduktory), imobilizér, airbag řidiče, předepínače bezpečnostních pásů, zvuková signalizace zapnutých světel, volant nastavitelný ve dvou osách nebo 14palcová kola s velkoplošnými kryty. Tedy žádných šest airbagů, ESP, ABS a podobné standardy dnešní doby.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1