Novinky na STK: Od října se připravte na skryté kamery i nastrčené volavky | info.cz

Články odjinud

Novinky na STK: Od října se připravte na skryté kamery i nastrčené volavky

Od října začne platit řada novinek na STK. Podívejte se, co všechno se změní a co to v reálu přinese.

 

Prvním říjnem se zásadním způsobem změní práce STK. Nejvíc se hovoří o možnosti otevřít autoservis při stanici technické kontroly. Tím končí roky zákazu, které měly zaručit objektivitu. Sami provozovatelé nad tím kroutí hlavou, obávají se nové konkurence. „Na zásadě nestrannosti bývalé vedení Ministerstva dopravy budovalo sedmnáct let systém kamenných stanic STK,“ kroutí hlavou nad novinkou Vladimír Dušek z Poradenského centra pro STK.

Jenže dlužno dodat, že tím veto úplně nekončí. Jenom bylo z provozovatele přeneseno na kontrolní techniky – ti mají být na servisu nezávislí, jinými slovy by neměli ani po práci opravovat auta a vzápětí s nimi jezdit na STK. Pro řadu Čechů to bude komplikace. Provozovatel STK pak má svým technikům kompenzovat objektivitu takovou odměnou, aby nebyli motivováni ke zkreslování prohlídek. V zákoně už ale nenajdete, jak si to zákonodárci představují.

Za obsáhlou novelou několika souvisejících zákonů oficiálně stojí implementace evropské legislativy do národní české. Neoficiálně běží mezi zainteresovanými šuškanda, že si tím zájmové skupiny prolobbovaly svůj byznys. „Cílem této systémové změny je snaha lobbistů dostat STK do autoservisů za každou cenu,“ zlobí se Vladimír Dušek z Poradenského centra pro STK.

Ministerstvo dopravy si změny chválí. Pokud se prý při STK objeví nějaká závada, bude si ji moci občan rovnou nechat opravit. Otázkou je, zda se teď nebudou takové závady uměle nacházet, aby technik přihrál zakázku domácí autodílně. „Už nyní si minimálně polovina motoristů řeší technické prohlídky přes nějaký servis či svého servisáka. Kvalitě vozového parku by přispěly jiné kroky než takovéto eventuální rozmělnění STK do pracovišť v autoservisech,“ myslí si provozovatel STK na Vysočině Zdeněk Trnka.

Profesní komora STK se bojí zhoršení technického stavu vozidel v ČR. Ministerstvo dopravy totiž podle ní nenabídlo žádnou pojistku, aby prohlídka v servisu probíhala objektivně.

Více si o změnách na STK přečtěte na webu Auto.cz. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud