Poprvé za volantem vodíkové Toyoty Mirai. Je tohle budoucnost? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poprvé za volantem vodíkové Toyoty Mirai. Je tohle budoucnost?

Poprvé za volantem vodíkové Toyoty Mirai. Je tohle budoucnost?

Futuristickou Toyotu Mirai jsme vyzkoušeli přímo na českých silnicích. Tahle budoucnost aut by se nám zamlouvala, boom vodíkových palivových článků ale ještě potrvá.

Toyota Mirai je podle mnoha názorů díky svému vodíkovému pohonu předzvěst budoucnosti, což koresponduje i s jejím názvem, slovo Mirai v japonštině znamená budoucnost. Automobil se už prodává od roku 2015, v české nabídce ale zatím chybí. To však tuzemskému zastoupení Toyoty nezabránilo jeden exemplář Miraie dovézt do Česka a představit ho novinářům i potenciálním zákazníkům. Díky tomu jsme tento závan nadcházejících časů poprvé vyzkoušeli přímo na českých silnicích.

Japonská automobilka je sice známá hlavně propagací hybridního pohonu, jenže dalším krokem automobilového světa je podle názoru jejího vedení právě vodík. Toyota vodíkovým palivovým článkům hodně věří, na jejich vývoj sází spíše než na baterie pro elektromobily nebo plug-in hybridy. Přestože Toyota plug-in hybrid nabízí ve formě Priusu Plug-in, tomuto typu moc nefandí, vidí ho spíše jako ústupek emisním normám než něco, co by zákazníci opravdu chtěli.

Vodík je navíc podle automobilky výhodnější než baterie. Odpadá starost o náročnou výrobu akumulátorů, navíc provoz takového auta je velice ekologický, při jízdě vypouští jen vodní páru. Vyzdvihována je i tichá jízda (v takovém automobilu neřve spalovací motor) nebo snižování závislosti na fosilních palivech. Oproti elektromobilům je výhodou i rychlé získání energie pro jízdu. Zatímco u elektromobilů musíte desítky minut čekat, než se jejich baterie nabijí, vodíkové nádrže Miraie se naplní za tři až pět minut, což je doba podobně dlouhá jako při tankování běžného fosilního paliva.

Celý článek si můžete přečíst na webu Auto.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.