Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poškrábat auto se dá i při ručním mytí. Podívejte se, čeho se vyvarovat

Poškrábat auto se dá i při ručním mytí. Podívejte se, čeho se vyvarovat

Jezdíte s autem pohodlně do mycí linky, nebo mu věnujete péči s kyblíkem a hadrem? A víte, že se tím dá nadělat ještě větší škoda, než způsobí kartáče? 

Existuje řada testů, které dokládají škodlivost dlouhodobé očisty auta v myčkách. Obvykle na to stačí už desítky absolvovaných cyklů, které se na vzhledu auta podepíšou. Zajímavou zkoušku k tomu před třemi lety uspořádali v Brně. Skoro novou Škodu Citigo tehdy zakryli fólií a následně umyli osmdesátkrát za sebou. Stálo to tehdy 14 400 Kč a trvalo celé hodiny. Na konci zkoušky technici zjistili zbroušení laku o 3,53 mikrometru a výrazné zhoršení odlesku.

Podobné závěry potvrdily v minulosti i testy renomovaných zahraničních magazínů. Ukazuje se totiž, že provozovatelům aut už škody na laku v myčkách přestávají být fuk. Jde tady o veliké peníze při dalším prodeji vozu. Navíc vzrůstá obliba provozování youngtimerů, kde je požadovaný co nejoriginálnější vzhled.

Nejspíš jste sami zaznamenali trend výstavby samoobslužných mycích center u obchodních domů – zatímco máma nakupuje, táta umyje auto a ještě má dobrý pocit, že proti kartáčové lince ušetřil penízky i lak rodinného korábu. A má pravdu, pokud to dělá pořádně. Všichni jsou tak spokojeni, nejvíc provozovatel služby. „Nevymykáme se nijak zbytku Evropy, tudíž automyčky tohoto typu si získávají stále více příznivců. V prvé řadě je to rychlost mytí, ne každý zákazník chce čekat v dlouhé frontě,“ říká Iveta Chalupová, jednatelka společnosti Automyčky ČR.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link