První elektrické škodovky zamíří na silnice už příští rok. Stát na to není připraven, nezachytil nástup elektromobilů

urm

08. 03. 2018 • 07:00

První elektrické škodovky se na silnicích objeví už příští rok, ale stát na to není stále připraven. Přestože nástup elektromobilů bude velmi pomalý, ani zástupci Škody Auto nepochybují, že v budoucnosti poměr vozů s elektrickým pohonem zásadně poroste. Česko podobný trend ovšem míjí a počet dobíjecích stanic není ani náhodou dostatečný, připravená není ani legislativa, kterou provoz elektromobilů vyžaduje, stejně tak, jako nejsou například připraveni záchranáři.

V České republice apeluji směrem na vládu, aby se výrazně urychlila výstavba dobíjecích stanic. Ta dynamika je příliš malá. Roztříštěnost aktivit je ještě větší. My tu technologii do aut dáme,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ šéf české části škodovky Luboš Vlček.

Loni na podzim zástupci automobilového průmyslu podepsali s vládou memorandum, které by mělo urychlit nejen přípravy na nástup vozidel s elektrickým pohonem, ale i plně autonomních vozidel, tedy těch, které již nepotřebují řidiče. Podle Vlčka jde o posun vpřed, ale teď velká část zodpovědnosti leží na bedrech ministerstva průmyslu a obchodu.

„Klíčová záležitost je mít pokrytou páteřní síť silnic. V tuto chvíli běží diskuse. Jsou zde z EU fondu peníze, které se mohou odčerpat. Někdo říká, že to není tak profitabilní. Ale já na to říkám, že my v tuto chvíli také investujeme,“ uvedl Vlček. Škoda se chce spojit s některými dodavateli energií a začít nabízet zákazníkům speciální tarify pro odběr elektřiny k nabíjení vozů. Vlček rovněž chválí koncerny jako ČEZ či Innogy, že urychleně řeší výstavbu dobíjecích stanic.

Podle Vlčka je velkým problémem i nedostatečné pokrytí Česka datovou mobilní sítí, která je nezbytná mimo jiné pro komunikaci mezi vozidly. Ideální je v takovém případě výstavba sítě 5G, která by měla vystřídat současnou síť 4G.

„Když jedu z Prahy do Boleslavi po dálnici D10 tak na dvou místech nemám příjem na telefon. Kde jsou stovky miliard, které zaplatili lidi, kteří telefonují. Nehovořím, že tam není LTE, ale tam není vůbec signál na telefonování,“ řekl Vlček na ženevském autosalonu.

 

SDÍLET