Řidiči začali přezouvat na letní gumy. Na výměnu se čeká až pět dní | info.cz

Články odjinud

Řidiči začali přezouvat na letní gumy. Na výměnu se čeká až pět dní

Zájem o přezouvání na letní pneumatiky se s oteplením výrazně zvýšil, čekací doby v pneuservisech se prodloužily až na pět dní. Ceny za práce pneuservisů se proti loňskému roku zvýšily o desetinu. Vyplývá to z údajů servisů a prodejců.

Okolo pěti dnů se pohybuje čekací doba v pneuservisech ve velkých městech, jako jsou Praha a Brno. V menších městech se pohybuje kolem dvou pracovních dní. Podle aktuálního průzkumu obchodu Pneumatiky.cz mezi řidiči i pneuservisy by do týdne mělo mít letní gumy více než 92 procent aut. Další tři procenta motoristů obouvají celoroční pneumatiky a zbývající řidiči výměnu neřeší a budou dále jezdit na zimních pláštích.

„Takové chování ale nemá žádný logický důvod. Zimní pneumatiky se od letních liší směsí i prořezáním. Pokud panují vyšší teploty, prodlužuje se brzdná dráha na suchu až o deset procent a na mokru téměř o polovinu,“ uvedl ředitel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

V horku se zimní pneumatika navíc opotřebovává zhruba o pětinu rychleji než letní a zároveň má takto obuté auto vyšší spotřebu paliva. Rozdíl může být až 270 Kč na jednu plnou nádrž.

Zdražení prací v pneuservisech o desetinu způsobila dlouhodobě klesající marže z prodeje pneumatik. Zároveň pneuservisy bojují s nedostatkem kvalitní pracovní síly a profesionálního vybavení, vyplývá z vyjádření zástupců pneuservisů. S koncem března skončila zákonná povinnost mít přezuto na zimní pneu za nepříznivých povětrnostních podmínek. Ta platila od listopadu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud