Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Škoda 105/120 se opět těší velké oblibě. Kdo chce ojetinu vlastnit, neměl by s koupí otálet

Škoda 105/120 se opět těší velké oblibě. Kdo chce ojetinu vlastnit, neměl by s koupí otálet

Asi jen málo Čechů nemělo nikdy tu čest s vozy Škoda 105/120 či jejich deriváty. Ačkoliv toto auto bylo fakticky zastaralé už v době vzniku, dnes se opět těší velké oblibě. A tomu odpovídají ceny, které se již dávno odrazily od pověstného dna.

 

V roce 1964 uvedla Škoda na trh model 1000 MB. Jeho vývoj začal s čistým listem papíru a výsledkem byl nebývale moderní vůz. Na rozdíl od předchůdce, Škody Octavia, měl poprvé samonosnou karoserii, která v té době nebyla samozřejmá ani u vozů západních výrobců.

Koncepci někdejší novinky s motorem uloženým za zadní nápravou považovali odborníci v té době za moderní. Vždyť stejnou nabízely třeba VW Brouk, Fiat 850, Simca 1000 či Renault 8. Navíc vůz dostal i zcela nový motor, jehož hliníkový blok vznikl technologií tlakového lití hliníku. Prostě „tisícovka“ MB byla v šedesátých letech špičkovým vozem světové úrovně. A dokladem vysoké úrovně československého strojírenství.

Nástupcem modelu 1000 MB se stala známá řada 100/110. Technika se změnila jen málo, vzhled více, avšak základ auta zůstal stejný. Škoda 100/110 ve verzi sedan vydržela ve výrobě do roku 1976, krásné a dnes nesmírně ceněné kupé 110 R se vyrábělo ještě další čtyři roky.

Původní Škoda 105/120, které se pro relativně úzký rozchod kol přezdívá úžovka, sice zdědila koncepci od svých předchůdců, ale současně přinesla celou řadu novinek. Tou nejzásadnější byla zcela nová karoserie. Dnes bychom řekli platforma. Škoda 105/120 tak v porovnání s předchůdci nabídla v měřítkách doby nesrovnatelně tužší skelet, navíc mnohem lépe řešený z hlediska ochrany posádky při nárazu.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1