Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Škoda Auto láme rekordy. V březnu prodala nejvíce aut za 122 let historie firmy

Škoda Auto láme rekordy. V březnu prodala nejvíce aut za 122 let historie firmy

Škodovce se daří. Dle statistik v posledním měsíci i v prvním čtvrtletí 2017 celkově prodala nejvíce aut za celou svoji historii. V prvním čtvrtletí si zákazníci koupili 283 500 vozů, meziročně o 2,5 procenta více, v březnu se dodávky zvýšily o 2,1 procenta na 108 500 automobilů. Prodej výrazně vzrostl v západní, střední a východní Evropě, klesl naopak u modelu Octavia a na čínském trhu.

Nejprodávanějším autem v prvním čtvrtletí byla tradičně Octavia, kterých firma dodala 103.000. Oproti loňskému prvnímu čtvrtletí je to ale pokles o 6,3 procenta. V březnu se prodej modelu Octavia meziročně snížil o 6,1 procenta na 37 000.

Druhým nejprodávanějším modelem za letošní první tři měsíce byla Fabia, kterých firma dodala meziročně o 10,2 procenta více, tedy 54 600 vozů. Druhá byla Fabia také v samotném březnu, kdy svého zákazníka našlo 22 100 aut, meziročně o osm procent více.

Spolu s modelem Octavia zaznamenal pokles také Yeti. V prvním čtvrtletí letošního roku dodala automobilka 21 500 kusů modelu Yeti, meziročně o pětinu méně. V březnu zákazníci převzali 8 800 vozů Yeti, což představuje meziroční pokles o 16,9 procenta. Nového sportovně užitkového vozu Kodiaq firma v prvním čtvrtletí dodala 4 700 kusů, jen v březnu to bylo 3 000 vozů.

"Škoda v prvním čtvrtletí úspěšně pokračovala ve svém růstovém kurzu. Vytvořili jsme tím dobrý základ pro další růst v příštích měsících," řekl člen představenstva společnosti ŠkodaAuto odpovědný za prodej a marketing Werner Eichhorn.

V západní Evropě vzrostly dodávky vozů zákazníkům v březnu meziročně o 7,9 procenta na 53 600 vozů, tedy o 4 000 vozů. V prvním čtvrtletí stoupl prodej v tomto regionu o 6,6 procenta na 122 600 vozů, což je meziročně o 7600 aut více. Na nejsilnějším evropském trhu v Německu posílila Škoda v březnu meziročně o 4,5 procenta a dodala zákazníkům 17 100 vozů. V prvním čtvrtletí to pak bylo o 4,9 procenta více, celkem 40.800 vozů. Nárůst zaznamenala firma v prvním čtvrtletí také v Itálii, a to o 20,9 procenta, v Rakousku o 19,1 procenta, ve Švédsku o 13,4 procenta a ve Francii o 10,6 procenta.

Ve střední Evropě prodej Škody Auto v březnu meziročně vzrostl o 14,5 procenta na 18.900 vozů, za celé první čtvrtletí byl růst o 14,9 procenta na 52.900 aut. Na domácím trhu v České republice se dodávky v březnu meziročně zvýšily o 9,8 procenta na 8800 vozů a v prvním čtvrtletí o 12,3 procenta na 24.600 automobilů. Prodej stoupl také v Polsku o 18,1 procenta, v Maďarsku o 16 procent a na Slovensku o 13,8 procenta.

Ve východní Evropě bez Ruska rostla Škoda v březnu o devět procent a dodala tak zákazníkům 3 300 vozů. První čtvrtletí uzavřel český výrobce s nárůstem o 14,2 procenta na 8 500 dodaných vozů. Dodávky zákazníkům na Ukrajinu v tomto období vzrostly o 114,7 procenta na 1200 vozů.

V Rusku zaznamenala automobilka v březnu lehký růst o 0,7 procenta na 4 900 vozů. Dodávky zákazníkům v celém prvním čtvrtletí se zvýšily o 1,9 procenta na 12 700 vozů.

Na svém celosvětově největším trhu v Číně dodala Škoda v březnu zákazníkům 21 800 vozů, tedy o 14,8 procenta méně než o rok dřív. Klesl také prodej za první čtvrtletí o 11,4 procenta na 66 800 aut. Tento vývoj lze podle firmy podstatnou měrou vysvětlit zvýšením daňové zátěže pro několik segmentů vozů, v nichž je zastoupena také Škoda. Automobilka tento vývoj očekávala a předpokládá, že se poptávka ve druhém čtvrtletí opět normalizuje.

Škoda Auto je součástí německého koncernu Volkswagen. Provozuje tři výrobní závody v Česku a zaměstnává v nich zhruba 30.000 lidí. Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, a dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s místními partnery. V roce 2016 dodala Škoda Auto zákazníkům celosvětově 1 127 700 aut, třetí rok po sobě přes milion vozů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1