Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Škodovka uvede během příští dvou let na trh 19 nových modelů aut, řadu z nich na elektřinu

Škodovka uvede během příští dvou let na trh 19 nových modelů aut, řadu z nich na elektřinu

Mladoboleslavská Škoda Auto uvede během dvou příštích let na trh 19 nových modelů aut. Na autosalonu v Ženevě to řekl předseda představenstva mladoboleslavské automobilky Bernhard Maier. Jedním z nových vozů bude i takzvaný crossover založený na konceptu Vision X, který teď Škoda Auto oficiálně představila.

Pokud se škodovka bude svých plánů držet, je klidně možné, že se jí podaří prodat v dohledné době dva miliony vozů ročně. Teprve nedávno přitom automobilka překonala hranici jednoho milionu vozů.

K expanzi má firmě pomoci nástup modelů, které budou poháněny elektřinou a mají podle Maiera obrovskou budoucnost. V roce 2019 se na trhu objeví model Superb s hybridním pohonem a zejména elektřinou poháněný model Citigo. V obou případech jde o vozy, které už na trhu v nějaké verzi jsou.

Zcela nový modely s elektromotorem se na trhu objeví v roce 2020. Půjde zatím jen o koncept označovaný jako Vision E. Už v roce 2025 by ovšem na trhu mělo být celkem 10 modelů s alternativním pohonem, šest z nich čistě elektrických a čtyři s hybridním pohonem.

Všechny vozy s alternativním pohonem jsou vyvíjeny v Česku, což podle zástupců automobilky zajišťuje světlou budoucnost výrobním závodům v zemi. Není ovšem vyloučeno, že škodovka investuje do nového závodu mimo Českou republiku, jak Maier uvedl v rozhovoru pro německý ekonomický deník Handelsblatt.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1