Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skončila rekonstrukce Porscheho domu ve Vratislavicích. Podívejte se, kde žil

Skončila rekonstrukce Porscheho domu ve Vratislavicích. Podívejte se, kde žil

V Liberci-Vratislavicích skončila obnova rodného domu Ferdinanda Porscheho. Dům nyní vypadá zvenčí tak, jako na konci 19. století, kdy v něm geniální automobilový konstruktér žil

V Liberci-Vratislavicích skončila obnova rodného domu Ferdinanda Porscheho. Dům nyní vypadá zvenčí tak, jako na konci 19. století, kdy v něm geniální automobilový konstruktér žil. Uvnitř vznikla interaktivní expozice s třemi tematickými okruhy. Pro veřejnost se otevře tento pátek, řekla vedoucí mladoboleslavského muzea Škoda muzeum Andrea Frydlová. Muzeum bude expozici provozovat.
Dům patří automobilce Škoda Auto, jež také obnovu domu platila. Kolik stála, firma sdělovat nechce. Řádově šlo o miliony korun. "Zadáním bylo zachovat co nejvíce původních konstrukcí," uvedl Tomáš Blažek z plánování staveb Škoda Auto. Podle něj to bylo největší úskalí stavby. Porscheho rodný dům totiž prošel za více než století mnoha rekonstrukcemi, přestavbami a dostavbami, které zcela změnily vzhled budovy.
Z původní budovy zůstala jen část obvodových zdí a malý sklep. Dům ale dnes vypadá takřka stejně jako na fotografiích z konce 19. století. "Mám z toho radost, stavba se mimořádně podařila," uvedl starosta Vratislavic Lukáš Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj). Na dům s předzahrádkou se vrátil i původní vývěsní štít s nápisem Anton Porsche. "To byl Ferdinandův otec, který zde měl klempířskou dílnu," připomněla Frydlová.
Slavného konstruktéra připomíná pamětní deska na zdi domu a jeho životu se věnuje místnost v expozici. Velký stůl je pokrytý hlavně fotografiemi.
"Textů je minimum. Nicméně v případě zájmu návštěvník dostane iPad a samostatně si může ke každému exponátu prostudovat příběh, obrázkovou dokumentaci a může jít do hloubky, která ho zajímá," uvedla Frydlová.
Stejně jsou tvořeny i další části expozice, jejichž tématy jsou mobilita a inženýrský um v českých zemích. Největším exponátem je replika hybridního vozu s benzinoelektrickým pohonem z roku 1900, který Porsche sám navrhl. S obdobným vozem přijel Porsche v roce 1903 do Vratislavic, aby rodičům představil svoji budoucí manželku.
Kolem vozu jsou rozmístěné ukázky prací vývojářů, designových studií i výzkumných projektů, které se zřejmě uplatní v budoucnosti, například model futuristického elektromobilu. Exponáty připomínají taky historické milníky konstrukčního a inženýrského umu od prvních nástrojů až po současné vynálezy. Porscheho rodný dům bude veřejnosti přístupný každý týden od pátku do neděle, základní vstupné je 50 korun.
Automobilový konstruktér žil ve Vratislavicích od narození v roce 1875 do svých 18 let. Porsche je známý především jako tvůrce Volkswagenu typu 1, známého jako Brouk. Návštěvníci expozice se dozvědí i něco z kontroverzního období jeho života, za druhé světové války totiž Porsche spolupracoval s nacisty. Po válce strávil 22 měsíců ve vazbě, nakonec ale nebyl z ničeho obviněn.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744