Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sportovní speciály, obří SUV i pohled do budoucnosti. 30 snímků toho nej z detroitského autosalonu

Sportovní speciály, obří SUV i pohled do budoucnosti. 30 snímků toho nej z detroitského autosalonu

Přehlídka automobilových novinek v americkém Detroitu je jednou z největších a nejdůležitějších na světě. I letos vystavovatelé představují desítky nových modelů nebo vylepšených klasických kusů. Na jednom místě spolu soupeří inovace mnohdy v podobě drobných elektromobilů a velké silné stroje odkazující na Americkou tradici.

Na autosalonu se objevuje rovněž řada nových sportovně-užitkových vozů, ke kterým se Američané začali vracet v důsledku poklesu cen benzinu. Představují se rovněž novinky v technologiích pro automatické řízení.

Poptávka po automobilech na americkém trhu se v současnosti nachází na vysoké úrovni. Loni prodej aut ve Spojených státech stoupl o 0,4 procenta na rekordních 17,465 milionu vozů. Za silnou poptávkou stojí pokračující hospodářský růst, nízké náklady na půjčky a levné pohonné hmoty.

V centru pozornosti předních světových automobilek ale stojí hospodářská politika budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten během své předvolební kampaně zdůrazňoval potřebu chránit americký průmysl před odlivem pracovních míst do zahraničí. Ostře kritizoval například plán americké automobilky Ford Motor na výstavbu nové továrny v Mexiku a hrozil zavedením vysokých dovozních cel. 

Detroit se v minulosti proslavil jako kolébka a centrum amerického automobilového průmyslu. Kvůli přesunům výroby, silným rasovým problémům a politice vedení města se ale začal od 60. let postupně vylidňovat a rozkládat. V roce 2012 se stal největším městem v dějinách Spojených států, které požádalo o bankrotovou ochranu před věřiteli. Trump loni v srpnu v jednom z předvolebních projevů slíbil Detroitu ekonomické oživení.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link