Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Staronový Top Gear uvidí nakonec i diváci v Česku

Staronový Top Gear uvidí nakonec i diváci v Česku

Nový motoristický pořad bývalých hvězd Top Gearu, který v pátek začal vysílat internetový Amazon, uvidí již brzy i diváci v Česku. Firma to oznámila na sociálních sítích.

Nová motoristická show Grand Tour, kterou uvádí bývalé hvězdy pořadu Top Gear, bude již brzy k vidění i v Česku. Grand Tour nyní vysílá internetový gigant Amazon v rámci své služby Amazon Prime, která ovšem není v Česku dostupná. Pokud jej někdo chtěl vidět, musel využít služeb internetových pirátů, nebo speciálního softwaru, který laicky řečeno změní adresu počítače.

Amazon podle deníku E15 na sociálních sítích oznámil, že službu Amazon Prime rozšíří do dalších 200 zemí svět a bude to již brzy. Firma tak jde ve šlépějích internetové „videopůjčovny“ Netflix, která k tomuto kroku přistoupila před několika měsíci. 

Rozšíření videoslužeb Amazonu do celého světa rozhodně není samoúčelné. Jak uvádí Bloomberg.com, celý projekt si může klást za cíl dostat do povědomí diváků Amazon především jako velkého a populárního internetového obchodníka. Pořady jako právě The Grand Tour jsou pak pro celou firmu výbornou reklamou. Trojici v čele s Jeremy Clarksonem totiž zná minimálně 300 milionů pravidelných diváků pořadu Top Gear.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1