Články odjinud

Takto si lidé představovali auto budoucnosti na začátku minulého století

Takto si lidé představovali auto budoucnosti na začátku minulého století

Stejně jako dnes se na autosalonech objevují koncepty, které ukazují představy vizionářských designérů a konstruktérů o tom, jak budou automobily vypadat za několik desítek let, existovaly podobné vize i na začátku minulého století.

Například v květnovém vydání časopisu Science and Invention z roku 1923 se objevil obrázek létajícího auta z roku 1973, které mělo vyřešit problém přecpaných ulic New Yorku. Dnes už samozřejmě víme, že tehdejší snílci byli až příliš optimističtí. O létajících autech se ve větší míře mluví až nyní, ve dvacátém prvním století. Dobová kresba však ukazuje spíše něco, co lze chápat jako vrtulník a ten už je lidstvu už desítky let znám. Jen to není zrovna běžný způsob veřejné dopravy v New Yorku.

Ještě bláznivěji ovšem vypadá koncept osobního automobilu z roku 1935. Ten měl být určen k pohybu na zemi. Vzhledu běžného auta se rozhodně nepřiblížil. Základem osmdesát let staré představy o budoucnosti je totiž obrovské sférické kolo, kterému asistují dvě menší po stranách vozidla. Obří přední kolo naplněné vzduchem na přední části mělo fungovat i jako nárazník pohlcující případný náraz. Vzduchový polštář měl také absorbovat nerovnosti vozovky. Pozoruhodná je ovšem dobová poznámka o aerodynamickém tvaru, který snižuje odpor vzduchu.

Sférická kola se v automobilovém průmyslu nikdy zcela neuchytila. To ovšem neznamená, že by o tomto netradičním řešení neuvažovali ani současní vývojáři. Například nedávno, kdy se ještě uvažovalo, že Apple pracuje na vlastním elektromobilu, mělo podle tehdejších informací dostat právě sférická kola.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud