Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Továrnu Nexenu u Žatce postaví Samsung za 4,3 mld. Kč

Továrnu Nexenu u Žatce postaví Samsung za 4,3 mld. Kč

Korejský Nexen, který chce na severu Čech investovat 22 miliard korun, si vybral firmu pro stavbu továrny. Zakázku získal korejský Samsung.

Továrnu jihokorejského výrobce pneumatik Nexen v zóně Triangle u Žatce postaví společnost Samsung Engineering. Zakázka je v přepočtu za zhruba 4,3 miliardy korun, napsal dnes server týdeníku Euro, který se odkazuje na korejský web Pulsenews.
Samsung zakázku podle serveru získal na základě svých zkušeností nabytých účastí v 11 podobných projektech od roku 1998, realizovaných mimo jiné v Maďarsku. Právě zkušenost se středoevropským prostředím byla podle zdrojů webu důležitým kritériem.
Terénní práce pro výstavbu továrny začaly koncem prázdnin. Stavební povolení by ale firma měla získat až v příštím roce. Euro.cz uvádí, že firma zatím stále předpokládá, že továrna bude dokončena v červnu příštího roku.
Nexen chce v průmyslové zóně u Žatce podle zveřejněných plánů investovat přes 22 miliard korun, je to třetí největší zahraniční investice v ČR. V první etapě plánuje firma vyrábět 15.000 pneumatik denně. V továrně se budou vyrábět pneumatiky pro osobní a lehká nákladní auta, jejich odbyt se předpokládá v tuzemsku, jinde v Evropě, ale i na Blízkém Východě a v severní Africe. Projektovaná výrobní kapacita závodu má být po úplném dokončení přes 30.000 pneumatik denně, tedy zhruba jedenáct milionů za rok. Počet zaměstnanců má postupně růst až na 1500 lidí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1