Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trable v Muskově „továrně na zázraky“. Tesla bude potřebovat velkou kapitálovou injekci, tvrdí odborníci

Trable v Muskově „továrně na zázraky“. Tesla bude potřebovat velkou kapitálovou injekci, tvrdí odborníci

Když dal vizionář a šéf automobilky Tesla Elon Musk na svůj twitter aprílovou fotografii, na který opilý drží v ruce ceduli s nápisem bankrot, pořádně si naběhnul. Z pohledu výstředního miliardáře mělo jít o nadsázku, jenže ta do jisté míry kopíruje reálný stav věcí. Automobilku stíhá jeden problém za druhým a podle odborníků bude ještě letos muset požádat o finanční injekci. 

Jedna z hlavních předností Muska - byznysmena - je, že pro své vize a nápady dokáže nadchnout davy. A pak je také rovnou patřičně zkasírovat. Tisícidolarovou zálohu na nový vůz Muskovy automobilky Model 3 složilo asi čtyři sta tisíc lidí, kteří se mohli přetrhnout, aby jim jejich místo v pořadí nikdo nevyfouknul. Jenže nad Muskovou „továrnou na zázraky“ se stahují mraky. Jeho první opravdu masově vyráběný elektromobil nabírá stále větší zpoždění. 

Právě proto mnoho zákazníků už svoje objednávky zrušilo a další to zvažují. „Oni to rušili z jednoduchého důvodu – potřebovali automobil nyní, a my jsme ho pro ně neměli,“ připouští Musk. Nyní přiznává až devítiměsíční zpoždění v dodávkách.

Pravda, pokud jste vizionář s plánem na kolonizaci okolních planet, občas vám něco zkrátka nevyjde podle plánů a je třeba s tím počítat. Ale Muskovi a jeho Tesle jako by se pod rukama v poslední době hroutilo úplně všechno.

Třeba finance. Loni automobilka skončila ve ztrátě dvě miliardy dolarů, a ani letošní rok se optikou účetních knih nevyvíjí zrovna dvakrát růžově. Další dvě miliardy totiž bude automobilka podle odhadů potřebovat, aby rozšířila produkci Modelu 3, kromě toho bude firma muset už na začátku příštího roku splatit asi 1.2 miliardy dolarů dluhů. Sečteno, podtrženo, odhaduje analytická společnost Moody´s, Tesla bude muset během letošního roku, nejspíše na začátku druhého pololetí, získat nějaké kapitálové injekce. Banka Jefferies to odhaduje na dvě až tři miliardy dolarů.

Nesmysl! reagoval však na tyto zprávy Musk na Twitteru. „Tesla bude ve třetím a čtvrtém čtvrtletí profitabilní a bude mít potřebné cash flow, takže samozřejmě nebude mít důvod poohlížet se po kapitálových injekcích,“ uvedl vizionář a neodpustil si rýpnutí do magazínu Economist, který zprávu přinesl. „Vždy to byl sice nudný časopis, ale aspoň psal o věcech chytře a s důvtipem. Teď už je jenom nudný,“ postesknul si guru všech technokratů.

Jenže Musk by se měl místo na frenetické plácání okolo sebe zaměřit na to, co je opravdu podstatné. Podle zpráv se Musk v posledních týdnech uzavřel do továren  Tesly, kde osobně dohlíží na produkci. Ta totiž stále výrazně zaostává. Na konci roku Musk plánoval, že z jeho linek bude sjíždět 20 tisíc Modelů 3 měsíčně. Ve skutečnosti to nebylo ani 2.5 tisíce vozů za celý poslední kvartál.

Pak slíbil, že bude ke konci března vyrábět 2.5 vozů týdně. I tento cíl ale zůstal nenaplněn, asi o pětistovku vozů týdně. Muskovy plány tak mohou být sebeoptimističtější, nicméně investiční bankovní skupina Goldman Sachs odhaduje, že ke konci června by mělo z Muskových linek sjíždět asi 1400 vozů týdně. Pokud by se výhled banky potvrdil, trvalo by hodně přes pět let, než by se na všech 400 tisíc zájemců o Model 3 dostalo.

Důvodem je, podle „nudného“ týdeníku Economist, Muskův megalomanismus. Vizionář ze Silicon Valley údajně chce, aby jeho továrny byly místem, kam přichází budoucnost. Žádá, aby téměř veškerou produkci vyráběných automobilů obstarávaly stroje a lidský faktor byl minimalizován. Do již tak komplikované výroby automobilů tím uměle dodává další problémy, se kterými se následně sám musí vypořádat. Pro vizionáře nutnost, pro byznysmena cesta ke dnu. „Přitom ti největší automobiloví výrobci si poměrně rychle uvědomili, že ideální kombinace je v současné době kombinace lidského a robotického zapojení do výroby,“ tvrdí Max Warburton z společnosti Bernstein.

Mezitím se přitom na Muska valí další pohromy. Na konci března ve voze Tesla nastaveného na autopilota zemřel jeho řidič, nedávno se rovněž na veřejnost dostala informace, že až 90 procent vozů Tesly, které sjedou z výrobních linek, obsahují nějakou vadu a potřebují následný zásah servismanů. A aby katastrof nebylo málo, tak automobilka svolává k opravě přes 100 tisíc vozů Modelu S kvůli korodujícím šroubům. „Automobilový byznys je zkrátka peklo,“ postesknul si Musk v jednom z nedávných tweetů.

Určitě ví, o čem mluví. V poslední době se totiž začínají vynořovat stále hlasitější hlasy, které automobilku za její přístup k produkci kritizují. „Já si myslím, že Tesla nemá naprosto žádnou cenu,“ tvrdí například legendární investor Jim Chanos.

Pro server CNN navíc Chanos varuje, že Musk by mohl již brzo akcionářům podrazil nohy a na svou automobilku se vykašlat. „Už nyní věnuje stále více času svým ostatním projektům,“ tvrdí investor, který si vsadil na pokles akcií automobilky. Mezi další Muskovy aktivity patří například společnosti SpaceX, SolarCity, Neuralink či Boring Company. 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232