Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tragédie ve Fukušimě si vybírá krutou daň i na autech. Takto se na nich podepsaly roky chátrání

Tragédie ve Fukušimě si vybírá krutou daň i na autech. Takto se na nich podepsaly roky chátrání

Na jaře letošního roku uplynulo šest let od havárie elektrárny ve Fukušimě. Od té doby tu v ulicích chátrají nejen domy, ale i mnoho krásných automobilů.

 

Tragédie v japonské Fukušimě se odehrála 11. března 2011. Jednalo se o nejhorší jadernou havárii od té v Černobylu roku 1986. Elektrárna byla zatopena ničivou vlnou tsunami a mimořádně silným zemětřesením. Tím došlo k poškození tří tlakových nádob reaktoru a následně masivním explozím. Kvůli úniku štěpných látek do ovzduší muselo být široké okolí elektrárny uzavřeno a obyvatelé evakuováni. Znehodnocena byla také půda, která před havárií poskytovala bohatou úrodu.

Z okolí elektrárny bylo evakuováno přes 150 tisíc obyvatel. Ohrožený okruh se nejprve týkal tří nejbližších kilometrů, později se ale rozrostl až na 30 km. I když japonská vláda dodnes uvádí, že na následky ozáření nikdo nezemřel, oběti si tragédie vyžádala. Je jich přes 1000 a jejich počet každým rokem roste. Jde zejména o starší a nemocné lidi, které náhlá evakuace z domova psychicky zničila. V letech 2014 a 2015 byl kritický okruh zmenšen a několik tisíc obyvatel dostalo možnost se do svých domovů vrátit. Většina z nich toho ale nevyužila a nyní žije daleko od Fukušimy.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.