Tragédie ve Fukušimě si vybírá krutou daň i na autech. Takto se na nich podepsaly roky chátrání | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tragédie ve Fukušimě si vybírá krutou daň i na autech. Takto se na nich podepsaly roky chátrání

Tragédie ve Fukušimě si vybírá krutou daň i na autech. Takto se na nich podepsaly roky chátrání

Na jaře letošního roku uplynulo šest let od havárie elektrárny ve Fukušimě. Od té doby tu v ulicích chátrají nejen domy, ale i mnoho krásných automobilů.

 

Tragédie v japonské Fukušimě se odehrála 11. března 2011. Jednalo se o nejhorší jadernou havárii od té v Černobylu roku 1986. Elektrárna byla zatopena ničivou vlnou tsunami a mimořádně silným zemětřesením. Tím došlo k poškození tří tlakových nádob reaktoru a následně masivním explozím. Kvůli úniku štěpných látek do ovzduší muselo být široké okolí elektrárny uzavřeno a obyvatelé evakuováni. Znehodnocena byla také půda, která před havárií poskytovala bohatou úrodu.

Z okolí elektrárny bylo evakuováno přes 150 tisíc obyvatel. Ohrožený okruh se nejprve týkal tří nejbližších kilometrů, později se ale rozrostl až na 30 km. I když japonská vláda dodnes uvádí, že na následky ozáření nikdo nezemřel, oběti si tragédie vyžádala. Je jich přes 1000 a jejich počet každým rokem roste. Jde zejména o starší a nemocné lidi, které náhlá evakuace z domova psychicky zničila. V letech 2014 a 2015 byl kritický okruh zmenšen a několik tisíc obyvatel dostalo možnost se do svých domovů vrátit. Většina z nich toho ale nevyužila a nyní žije daleko od Fukušimy.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.