Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trolejbusy s baterií mají zelenou. Škoda Electric roste

Trolejbusy s baterií mají zelenou. Škoda Electric roste

Tuzemští i zahraniční dopravci mají stále větší zájem o trolejbusy společnosti Škoda Electric s bateriovým pomocným pohonem. Nejnovější zakázka na tato vozidla pochází ze západočeské Plzně.

Takzvané parciální trolejbusy, v jejichž výbavě je i pomocný bateriový pohon, jsou velmi žádané. V posledních třech letech dodala plzeňská společnost zhruba šest desítek takových vozidel, z nichž třináct slouží například v maďarském Szegedu, více než třicet v Budapešti, další vozy jezdí ve Španělském Castellonu, italském Cagliari nebo švédské Landskroně, jak uvedl Karel Majer, člen představenstva Škoda Electric.

V České republice jsou pak takto vybavené vozy provozovány od konce loňského roku v Českých Budějovicích a Zlíně a nově v Plzni.

Společnost Škoda Electric uzavřela v loňském roce s Plzeňskými městskými dopravními podniky rámcovou kupní smlouvu na dodávku sedmi vozidel, nyní na ně naváže dodávka devíti dalších vozidel.

 

Zákazníci oceňují na těchto strojích zejména fakt, že trolejbusy s pomocným pohonem mohou na linkách částečně využívat jako autobusy. V případě, že chce dopravce trolejbusy obsloužit novou lokalitu, nemusí stavět finančně nákladné nové trolejové vedení a další související infrastrukturu. Navíc jsou tato vozidla šetrná k životnímu prostředí a nejen cestující oceňují jejich tichý chod.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTETE NA AUTO.CZ

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1