Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tvrdé zkoušky v bahně. Armáda vybírá nová auta, šanci má i Kodiaq

Tvrdé zkoušky v bahně. Armáda vybírá nová auta, šanci má i Kodiaq

Do roku 2020 potřebuje armáda obměnit dosluhující terénní uazy a land rovery. Uspořádala proto testovací dny s výrobci. Redakce Auto.cz u toho nechyběla.

Jakmile se na majáku rozsvítí zelená, může testovací kolona vyrazit do bahna. Neposlechnout pokyny si nikdo nedovolí. Vždyť za lesem je slyšet střelba a mezi stromy tu a tam vykoukne obrněné vozidlo. Při vjezdu míjíme samé zákazové značky vstupu a chodit za pásku se důrazně nedoporučuje.

Jsme na vojenském terénním cvičišti ve Vyškově a všechno řídí muži v uniformách. Civilisty tady asi nevidí rádi, ale dnes se s tím musejí smířit. Ministerstvo obrany a armáda totiž sezvaly v jeden čas na stejné místo dvanáct společností, které představují dvacet různých automobilových značek. Úkol je jasný: najít nástupce za opotřebované uazy. Oblíbené Land Rovery Defender se přestaly vyrábět, což otevírá pole novým dodavatelům. A mnozí se netají vysokými ambicemi uspět v miliardové armádní zakázce.

Bahenní koupel

V běžné dny se na muldách cvičiště prohánějí dinga a tanky, dnes tady vidíme i civilní Dacii Duster nebo Škodu Kodiaq. Z některých aut už není čistá ani střecha, k hranatým obrněným speciálům to ale vysloveně patří.

Předvádějícím firmám očistu nezávidíme. Vojáci se nám totiž svěřili, že místní bahno na břidlicovém podloží je velmi lepivé a složením se podobá tomu v Afghánistánu. Terénní pickupy Toyota, amaroky od VW i silniční kodiaqy nebo dustery si s tím obdivuhodně poradí. Jako novinka se představuje Renault Alaskan, což je vlastně převlečený Nissan Navara. Doslova nám ovšem spadne čelist, když se mezi kopci objeví zablácená dodávka Renault Master 4x4.

Pokračování článku čtěte na webu Auto.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1