Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ukončete výstup a nástup, hybridní UFO odlétá. Test Toyoty C-HR

Ukončete výstup a nástup, hybridní UFO odlétá. Test Toyoty C-HR

Moc často se nestane, aby se lidé na ulici otáčeli za autem. V případě hybridního SUV Toyota C-HR jsem si pohledů užil až dost. C-HR je auto, které vzbuzuje zájem. Když na ně nebudete klást nepřiměřené nároky, docela dobře se s ním pobavíte.

Toyota se dlouhodobě profiluje jako propagátor alternativních způsobů pohonu . Výsledkem je, že si jakýkoliv její model můžete pořídit jako hybrid. Neptejte se mě, jak to funguje technologicky, z pohledu řidiče, který si chce jízdu aspoň trochu užít a přitom se bez komplikací dopravit z bodu A do bodu B, to ale pracuje bezchybně.

C-HR pohání kombinace benzínové osmnáctistovky a elektromotoru. Obě pohonné jednotky se doplňují podle požadavků na jízdu; sama Toyota dosti komplikovaným výpočtem dospěla k výkonu 122 koní. O převod hnací síly na poháněná kola se stará převodovka typu e-cvt. Chvíli si na ni je třeba zvykat, protože nemá klasické stupně. Technicky vzato jde o pokročilý variátor – neptejte se mě, jak je to uděláno, ale jezdí to dobře. Jen nesmíte mít přehnaná očekávání.

Tím se vlastně dostáváme k jízdě. Ve městě je mimořádně příjemná. Z C-HR je vcelku dobrý rozhled díky vyššímu posezení. Kam nevidí řidič, tam se dívají senzory a kamery, kterými je toyota vybavená více než bohatě. Daní je občas protivné pískání a pípání pokaždé, když se přiblížíte k obrubníku, parkovacímu automatu nebo vyšší trávě. Nenechte se zmást tím, že když do auta nasednete a zapnete motor, nic neuslyšíte. Může za to hybridní pohon, který při rozjezdech zapojuje elektřinu. Samotný rozjezd je tedy plynulý a tichoučký až do okamžiku, kdy dál přidáváte plyn. Pak zapne benzínový motor – a tady si řekněme, že jde velmi rychle do otáček. To se projevuje poměrně hlasitým a syrovým zvukovým projevem.

Na okreskách si C-HR vede příkladně. Povozek je naprosto nezáludný, řízení přesné, i když na můj vkus je kontakt s autem trochu moc zprostředkované. To je nicméně daň za množství jízdních systémů, které se starají o stabilitu auta a bezpečnost jízdy. Co mě vysloveně bavilo, byla možnost brzdit motorem. V dlouhých kopcích se hodí, navíc tak dobíjíte baterii. Když jsme u dobíjení: zkusil jsem si během jízdy prostřednictvím USB dobíjet telefon. Toyota mi na jinak pěkně vyvedeném velkém provozním displeji oznámila, že telefon si bere moc energie – a prostě mě od dobíjení odstřihla. To mě tedy nepotěšilo. Nicméně když jsem si přes bluetooth pustil Dark Side of the Moon, zvuk to byl vpravdě velkolepý.

S Toyotou C-HR jsem absolvoval trasu, kterou jezdím poměrně často. Z Prahy k rybníku Hejtman a zpět. Tam převážně po dálnici, zpátky hlavně po okreskách. Lépe se mi jelo po okreskách. C-HR je příjemné pohodlné auto – a mimochodem jsem jel za nějaké čtyři litry na to kilometrů, což není vůbec špatné. Po dálnicích to bylo horší. Hybridnímu pohonu prostě chybí masivní přebytek síly, na který jsem zvyklý z naší rodinné Octavie s turbodieselem. Zrychlení z nuly má C-HR pěkné, pružnost zhruba mezi 90 a 130 kilometry za hodinu už nijak oslnivá není. V táhlých stoupáních nezkoušejte předjíždět, pokud nemáte opravdu dost místa.

Když si ale nastavíte tempomat na 130, zapnete sledování jízdy v pruzích a k tomu radar, který sleduje odstup od vozidla před vámi, svezete se po dálnici klidně, vyrovnaně a zhruba za šest litrů na sto kilometrů. Po pravdě řečeno, od auta s tak futuristickým zevnějškem bych ale čekal víc dynamiky a po pravdě řečeno i emocí.

Pro dva lidi a psa je C-HR fajn auto . To není kritika, ale konstatování. Kdo chce rodinné auto, za stejné peníze si koupí něco účelnějšího, ale taky méně originálního a okázalého. Toyotu C-HR považuji za auto, jehož tvůrci ukázali hodně odvahy při konstrukci pohonného ústrojí, odvázali se u designu a dali si záležet na dílenském zpracování. Malých či středních SUV jezdí spoustu, ale nic originálnějšího než tuhle toyotu nenajdete.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1