Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úsporná auta. Těchto 5 vozů má nejnižší spotřebu na trhu

Úsporná auta. Těchto 5 vozů má nejnižší spotřebu na trhu

Při výběru nového auta se zákazníci rozhodují podle několika kritérií. K jednomu z nejdůležitějších patří spotřeba paliva. Pokud se chystáte koupit nový vůz právě teď, můžete se inspirovat v našem přehledu těch pěti nejúspornějšíc na trhu.

Na začátek malé upřesnění. Níže uvedená auta mají benzinové nebo dieslové motory. Z přehledu jsme vynechali hybridy. Jejich deklarovaná spotřeba je sice znatelně nižší, jenže se do ní promítá i doba jízdy na elektřinu. Pokud přepnete na klasický pohon, dostanete se na mnohem vyšší čísla.

1) Opel Corsa 1.3 CDTI

Premiantem je malý Opel, jehož společnost nabízí ve 3 i 5dveřové variantě. Ve městě se s ním dostanete na 3,4 litru na 100 kilometrů, mimo město stlačíte spotřebu na rovné 3 litry. Pro srovnání je ale rozhodující kombinovaná spotřeba. Ta v případě Corsy činí 3,1 litru na 100 km.

2) Peugeot 308 1.6 BlueHDI ECO

Nejvážnějším konkurentem Opelu je zástupce francouzské automobilky. Peugeot 308 se dokáže po městě pohybovat za 3,6 litru na 100 kilometrů. Mimoměstskou spotřebu má stejnou jako jeho německý kolega. V kombinaci se pak dostanete na 3,2 litru.

3) Volvo V40 D2

Volvo zákazníci vnímají hlavně jako výrobce bezpečných vozidel. Švédská společnost ale umí nabídnout i úsporné automobily. V propagačních materiálech stojí, že je auto stvořené pro městský život. Tomu ale moc neodpovídá spotřeba 3,7 litru na 100 km. Mimo město se však dostane pod 3 litry (2,9). Kombinovaně tak spotřebuje stejně jako zmíněný Peugeot (3,2 litru).

4) Renault Clio 1.5 dCi

Malý vůz od Renaultu je na trhu už ve čtvrté generaci a nafty vám skutečně mnoho nespotřebuje. I když mu patří až čtvrté místo, stále dosahuje úctyhodných čísel. Ve městě je dokonce druhý nejúspornější (3,5 litru/100 km). Mimo město pak potřebuje na stokilometrovou vzdálenost 3,1 litru. Kombinovaně to vychází na 3,3 litru.

5) Fiat Punto 1.3 MultiJet

Byli jsme v Německu, ve Francii, ve Švédsku a výběr pěti nejúspornějších vozítek uzavírá zástupce z Itálie. Fiat má sice nejvyšší městskou spotřebu (4,3 litru) a porážejí ho i auta, která se do přehledu nedostala, jenže s 2,8 litry na 100 kilometrů mimo město, zase dominuje. Kombinovaná spotřeba 3,4 litru je pak pátá nejnižší.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1